2007-07-05, 07:17
  #1
Medlem
Phenomenas avatar
Det sägs ju att problemområden inte har med invandraren i sig att göra. Utan att det är en klassfråga. Då undrar jag. Innan massinvandringen, tiden innan rosengård och Tensta fylldes med invandrare... i vilka områden var det då mest fattigdom, rån, våldtäkter, misshandel, arbetslöshet, drogproblem mm, mm. För fattiga svenskar har väl alltid existerat. Eller? Vilka områden var det då oattraktivt att bo för den skötsamma svensken? Måste fattigdom nödvändigtvis följas med hög brottslighet och dåligt beteende? Finns det inte områden med fattiga människor som ändå lever ett hederligt liv?
2007-07-05, 08:25
  #2
Medlem
mr.arnes avatar
När det gäller invandrare från Mellanöstern och Afrika tror jag snarare det är kulturella orsaker som är huvudproblemet.
2007-07-05, 09:57
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Phenomena
i vilka områden var det då mest fattigdom, rån, våldtäkter, misshandel, arbetslöshet, drogproblem mm, mm. För fattiga svenskar har väl alltid existerat. Eller? Vilka områden var det då oattraktivt att bo för den skötsamma svensken?

Avlägsna bruksorter med hög andel män. Sandviken är ju fortfarande känt som Bögviken, och man säj att om man tappa plånboken få man sparka den framför sig ända till Sundsvall innan man plocka upp den, för annars bli man våldtagen...

De områden där fabriksarbetare flytta in på sent 1800-tal under industrialiseringen i storstäderna var väl heller inge vidare? TBC, trångboddhet, alkoholism... Hur de va med kriminaliteten vet ja inte.

Områden med fattiga människor som lev ett hederligt liv hitta du, då som nu, i den svenska glesbygden. Folk i små byar brukar va hederliga mot varandra, men kanske inte alltid mot svenska staten...
2007-07-05, 12:29
  #4
Moderator
Falukropps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Phenomena
Det sägs ju att problemområden inte har med invandraren i sig att göra. Utan att det är en klassfråga. Då undrar jag. Innan massinvandringen, tiden innan rosengård och Tensta fylldes med invandrare... i vilka områden var det då mest fattigdom, rån, våldtäkter, misshandel, arbetslöshet, drogproblem mm, mm. För fattiga svenskar har väl alltid existerat. Eller? Vilka områden var det då oattraktivt att bo för den skötsamma svensken? Måste fattigdom nödvändigtvis följas med hög brottslighet och dåligt beteende? Finns det inte områden med fattiga människor som ändå lever ett hederligt liv?


Det är väl han Jerzy Zarnecki som påstår det. Nu är han väl en kramare av rang, och tror allt är svenskarnas fel vilka argument man än lägger fram. Men dock måste man ge honom en poäng, tror också delvis det är en klassfråga. Problemet är att den svenska invandrarpolitiken lockar outbildade lycksökare, de som inte har nåt att förlora. Såg en dokumentär om svenska för invandrare på SVT, ett av de stora problemen de hade där var att 30% av analfabeter. Det säger en del om utbildningsnivån på de som kommer hit.
Jag tror inte problematiken hade varit alls lika utbredd om utbildningsnivån på invandrarna låg på samma genomsnitt som hos svenskarna.

För att få en likvärdig situation med svenskar istället för invandrare måste vi i princip koncentrera allt det värsta white trashet till ett och samma område och strippa dem på deras utbildning från (förhoppningsvis) 9 år i grundskolan.
Plötsligt skulle man ganska garanterat ha exakt samma problematik som i de invandrartäta områderna.
2007-07-05, 13:25
  #5
Medlem
När morsan var ung i Stockholm på 50-talet (början av 60-talet) så kallades Hökarängen för Mördarängen p.g.a. alla mord och våldsbrott som begicks där.

När väl de stora ytterstadsområdena (förorterna) började byggas i miljonprogramsstilen så var det först och främst svenskar (och arbetskraftsinvandrarna) som flyttade in där (jag är själv född, uppvuxen och boendes i miljonprogrammen).
Först på 80-talet började de sållas ned med invandrare (flyktingar), problem fanns innan, men givetvis har det blivit mycket värre eftersom det är många olika nationaliteter, samlade på samma yta. Invandrarna har svårt att få bra jobb, eller jobb överhuvudtaget, deras barn får alltså en sämre uppväxt vilket leder till problem. Samlar man tillräckligt många med den bakgrunden på samma ställe så blir det inget annat än kaos.
2007-07-05, 13:44
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Phenomena
Det sägs ju att problemområden inte har med invandraren i sig att göra. Utan att det är en klassfråga. Då undrar jag. Innan massinvandringen, tiden innan rosengård och Tensta fylldes med invandrare... i vilka områden var det då mest fattigdom, rån, våldtäkter, misshandel, arbetslöshet, drogproblem mm, mm.

Områden i stadskärnorna, som "Frisko" (Fredriksdal) i Norrköping. Området saknade i stor utsträckning klosetter i lägenheterna, varmvatten och centralvärme långt in på 60-talet. Frisko revs 62-63 nångång, i samband med att Hageby byggdes. Folket flyttade ut dit, och problemen med dem. Frisko blev industriområdet Fredriksdal-Butängen. Hageby projekterades, byggdes och befolkades genom det kommunala bostadsbolaget Hyresbostäders försorg. Det fick snabbt samma rykte som Frisko, även om bostadsstandarden var långt högre.
2007-07-05, 13:54
  #7
Medlem
Stewie_griffins avatar
Problemet är ju inte invandrana i sig utan att de kommer från en kultur utan utbildning och där religion är lag. Om vi växte upp under samma förhållanden skulle vi också vara pantade, sen att de dessutom vägrar anamma vår kultur gör ju inte saken lättare.

Visst fanns det problem förut, men brotten då bestod av fylleslagsmål och bilstölder.
2007-07-05, 14:07
  #8
Bannlyst
hmm

det var lugnt i Rosengård, Ronna osv innan skräpet kom!
2007-07-05, 14:12
  #9
Medlem
johnny_viciouss avatar
Hur det var innan Sverige började ta emot så pass många invandrare att det ändrade stadsbilden har ingenting med integrationspolitik att göra. Kanske har trådskaparen bättre tur i Historieforumet eller kanske bostad?

Tråd Låst.

//Mod

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in