2007-06-30, 21:29
  #13
Medlem
HarryHarry_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av milk
Skitsnack, skitsnack och åter skitsnack...Trådskaparen ska uppenbarligen inte tävla med sin cross och motionskör man en cross normalt går en kolv en säsong! 25 timmar är på tok för tidigt för en motionkörare! Som sagt en säsong, från drygt mars till september/oktober går helt lugnt att köra med en kolv!

Det nämde han ingenting om. eftersom en cross endast får köra på inhägnat område så tog jag förgivet att han skulle köra med den på bana.

Citat:
Ursprungligen postat av milk
Sen säger Harry att lamellsatts är dyrt, vilket är fel, en cross är byggd för att användas, och japps-crossar har billiga piratdelar/orginaldelar vilket gör att en satts ink. stålskivor går lös på under tusenlappen vilket är billigt!

Alla är tydligen inte lika rika som dig.. tycker att 500 kr är mycket, dags att börja tänka långsiktigt... 500 kr hit , 500 kr dit , 500 därefter.. det plockar på sig..

Citat:
Ursprungligen postat av milk
Att stötdämparna är mjuka behöver inte betyda att dom är slut, oftast betyder det felaktig olja/för lite olja...Att en cross läcker lite olja från gafflarna är i det högsta normalt, gör den inte det när du köper den så börjar den göra det när du kör, fullkommligt normalt om man kör ute i skog och mark...Kostar någon hundralapp och tar 10 minuter att byta!


Vill du betala skjortan för någonting som inte fungerar till fullo?
och som kräver massa arbete?



Citat:
Ursprungligen postat av milk
Vad snackar ni om för repor i däcken, det lär det bli om man kör med dom, däremot sprickor ska man se efter, vilket inte är allt för vanligt på crossar eftersom dom oftas används och därmed byts däcken, det du ska kolla efter är så att du har BRA mönster bra och att fälgarna är någorlunda hela och raka!

Tänkte mest på repiga kåpor.
förövrigt korrekt



Citat:
Ursprungligen postat av milk
Som sagt, motionskör du kan du köra en säsong per kolv och lamellsatts är INTE dyrt, vet inte vad ni fått det ifrån, det är skillnad på cross och motorcykel då lamellsatts inprincip går under "slitdelar" på cross vilket det inte gör på en vanlig motorcykel! Lamellerna byter man på ungefär 10 minuter med om man har en någorlunda modern cross!

10 minuter ? det var inte dåligt..

och vid motions körning så är det alldeles riktigt att byta kolv 1 gång per sesong.. men när jag skrev den texten så visste jag ju inte riktigt vad han skulle använda den till. men 25-30h var normalt då jag tävlade.. 2-3 år sedan ( YZ 85cc -04 )


HarryHarry_
Citera
2007-07-01, 19:26
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HonkenLarsson
Återigen, varför denna korta levnadstid på motorn? Vari ligger dom stora skillnaderna mellan en cross-motor, mopedmotor och en MC-motor? En MC med en lapp på framkåpan i försäljningshallen som talade om att kolvbyte skulle göras varje gång du kört i 24h hade nog fått stå osåld ett bra tag tills en kolvbytarfetischist upptäckt just den cykeln.


Om du kollar vilka effekter man tar ut ur dessa småmotorer , och gämnför dem med , säg en 1000cc så har du svaret.

En 85 cross har vad? , typ en 25hk iallafall.
En R1 07'a 190hk , skulle då r'1 'an har samma effektuttag per liter, som crossen , så skulle den ha närmare 290hk..

Sen så antar jag det är den 2 taktare det syftas på i tråden , kan tänka mig att smörjningen är nog sämmre än på en 4 takt..
Citera
2007-07-02, 00:23
  #15
Medlem
Gauzes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av freppa
Tack för alla svaren !!!!

Jag glömde nog att svara på vad jag ska ha den till. Jag kommer ha den på landet och köra mest i en gammal grusgrop som finns där men även på grusvägar. Så det kommer mest vara Motionskörning. Crossen som jag funderar på är ifrån 05 och är av modell Kx85 (Kawasaki).

Då vet jag vad jag ska titta på. Men hur vet jag att han inte ljuger om timmarna? finns det något sätt att ta reda på det?


Hrm, nu vet ju jag inte hur stor du är och hur du är byggd, men:

En 85cc cross att leka med i grustaget?
Då finns det mycket bättre alternativ. En 85cc är gjorda för barn i mellan 8-14år( någonstans där) och dimensionerad därefter. På bana kan det räcka med minst 125cc men i grustaget menar jag att man behöver större för att ha kul.

Ne kolla då in en 250 2t istället.

Edit

Ang. kolvbyten på en liten 85cc så bör dom göras ganska ofta med tanke på att man ligger på absolut maxvarv för att pressa ut all effekt. Speciellt om man ska leka med dom i ett grustag eller på skogsvägar.
Citera
2007-07-04, 19:50
  #16
Medlem
Carl Hamiltons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krafse
Vad var det som var så okunnigt enligt honom? Jag kan svara på hans inlägg då.

Först och främst bör du fråga hur många timmar den har gått. Kolvbyte sker efter 25h.

Stämmer bra, man kan byta senare men det ligger där nånstans, dessutom är 25h väldigt lång körtid om man tänker efter, man kan dock byta kolvringarna vid 25h och kolven vid 40-50h, med större risk för motorras. Sen beror det också på vilken kolv man stoppar i, smidd eller gjuten sketkolv?


Sedan kan du tänka på att kolla dämparen både bak och fram så dem känns bra. pumpa lite extra. Känns dem för mjuka kan du börja misstänka saker direkt.. Kolla även så det inte läcker olja ur packboxarna från dämparen fram.[

Stämmer, olja runt gaffeln är tecken på att packboxen är trasig. Däremot kan vissa dämpare bli svampiga om man tar ur luften ur dem. Bakdämparen likaså, fast där brukar det vara någon gas har jag för mig.


känn så att koppling tar bra och inte är dålig. (Lameller är väl inget billigt direkt , som allt annat i sporten ........)

Stämmer, lameller är dyrt. Eller ja, allt är ju relativt men har man ingen lön på 30.000 så är det dyrt.

Kolla om däcken är slitna. mycket repor med mera ( prut mån ) leta så mycket fel som möjligt och nämn dem. va inte för positiv. va relativt negativ oavsett hur mycket du gillar den..

Ja, däck är väl mindre viktigt då man ändå får byta dom efter ett par säsonger (om man inte är kräsen eller tävlar då), men tävlar man så har man råd. Repor, som sagt - det sänker värdet.
Och varför inte påpeka det negativa?

Så, jag tycker det var hyfsat korrekt så den som inte vet vad han snackar om torde väl vara du, eller har du bättre koll?

Jag tycker precis som du att Harry skrev ett bra inlägg om man bortser från däcken.
Citera
2007-07-05, 08:55
  #17
Medlem
HarryHarry_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Carl Hamilton
Jag tycker precis som du att Harry skrev ett bra inlägg om man bortser från däcken.

saken va ju att det inte var däcken som skulle vara repiga utan kåporna . skrev ihop det lite.. jaja.
Citera
2007-07-06, 20:25
  #18
Medlem
Carl Hamiltons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HarryHarry_
saken va ju att det inte var däcken som skulle vara repiga utan kåporna . skrev ihop det lite.. jaja.

Okej då, men jag gav dig ju rätt för det övriga du skrev...
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in