Citat:
Ursprungligen postat av DenLede
Har precis varit på en handedarutbildning för körkort. Denna bestod av en massa trams som den som har körkort egentligen redan visste. För detta tog dom 400:-. För både mig och eleven (eleven som också måste närvara)!
Inte nog med det så tvingades man betala 120:- till länstyrelsen för att dom skulle trycka ut ett papper på att man fick övningsköra.
Jag har lovat att övningsköra med en bekant till hösten också, tror ni mitt handledarcertifikat gäller då?
Nej, givetvis inte!
Då får jag gå om hela jävla skit-utbildningen och betala alla kostnaderna igen.
Vem fan har kommit på det här jävla systemet?
Kan inte se annat än att det handlar om att mjölka folk på så mycket pengar som möjligt när det gäller körkort. På samma sätt som man alltid har gjort i den skumraskbranchen.
Har inte hunnit läsa hela tråden men utbildningen var bra och man fick en bra bok mm.
Fast det där tillkom nog pga lobbying från trafikskolorna som förlorar på privatister annars och får in dem till sig nu. Allt ändras och man kanske inte behöver sitta med varje men det är ju eleven som ska betala, så kan man vara lite uppkäftig emot läraren som kan ha lite udda åsikter
Det man försöker begränsa är antalet tillstånd till svarta bilskolor.
Samma skit att man inte får köra upp med egna bilen och handbroms i mitten som gick bra förut. Nu måste man hyra deras bil man inte är van vid om man inte råkar ha en likadan, det leder till att många går till bilskola för att få köra upp med samma bil.
Bilar att köpa med dubbelkommando är inte många.