2007-06-14, 16:58
  #1
Medlem
87oseknds avatar
Har haft min Samsung 206BW i ngra veckor o gillar den skarpt. Har dock ett irriterande problem. Vid uppstart, blinkar skärmen till sen "släcks" den....eller egentligen inte för om man tittar nog så kan man ana bilden även om den e nästintill helt svart. När jag drar ut strömsladden o sätter i den igen så funkar skärmen oftast perfekt ända tills jag måste stänga av eller starta om. Ibland måste jag stänga av datorn o dra ut kontakten o sätta i den igen.

Hjälp mig med detta irriterande problem.

Kan tänka mig att det har antingen med grafikkortet eller ett glapp att göra. Jag har ett ATI Radeon 1900GT med DVI-anslutning.

Tack på förhand.

Osek
Citera
2007-06-14, 17:06
  #2
Medlem
Xstars avatar
Låter helt klart som glapp. Kan vara kabelfel. Ta ut alla kablar, sätt in dom igen och prova gärna med annan kabel om du har det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in