Citat:
Ursprungligen postat av woofer
Tja det är väl möjligt att du har rätt det vet jag inget om. Men som sagt det är inte speciellt ovanligt med enbart syntetiska smakämnen. Har svårt att tänka mig att det skulle blivit någon folkstorm mot just McD jordgubbsshake.
Sen förekommer det ofantligt mycket rykten och påståenden kring Mcdonalds och maten så bara för att man hört något så är det inte sant. Media är inte en pålitlig källa.
Det är inte alls ovanligt , Dock så är det jävligt fult att använda sig av dessa för att spara några ören. Jag vill iallafall ha jordgubbar i min jordgubbsshake och sparris i min sparrissoppa.
I fallet med sparrissoppa har ICA varit riktigt jävliga. Den innehåller hela 0.5% sparris , resten är smakämnen. Är vi så snåla att dom inte kan höja priset med ett par kronor och låta soppan ha 20% sparris, eller handlar det om att ICA oavsett pris tjänar mer pengar om det är syntetiskt.