Citat:
Ursprungligen postat av Dudin
... Jo jag förstår hur du tänker också men om nu producenterna byter stil till något man inte tycker om får man ju stödja dom som fortfarande gör det man gillar eller skapa sin egna musik. Simple as that. Finns ingen anledning att bli irriterad på konsumenterna som "får producenterna att sälja sina själar". Tror knappast artisterna gör musik dom själva inte älskar bara för att den ska sälja, och även om så vore fallet är det deras val. Sen kan man ju inte direkt välja vilken musik man finner tilltalande så att bli arg på någon är ju rätt onödigt - knappast som att fjortisarna och stekarna eller vad ni kallar dom kommer "bättra sig".
edit: Sen undrar jag lite hur du definierar "musikaliskt"?
Angående det där med musikaliskt så har jag hört massor av brostep som förlorar allt melodiskt iochmed sina drops, när de går helt överstyr, allting är pågång samtidigt som om det var meningen att göra kaos.
Sen har jag ett exempel på folk som jag anser sålt sig för pengarna och det är Swedish House Mafia, om de nu hade älskat musiken de gjorde så hade de satsat fullt på SHM och släppt låt efter låt där, men de satsar mest på sina solokarriärer där de gör sina fans stolta och nöjda. Vore det inte för SHM hade nog Angello inte playbackat en hel spelning vilket nyss läckt ut. Tappat all respekt för såna artister.
Men jag kanske inte är rätt person att tala om detta då jag själva tycker om de flesta sorters dubstep, tillochmed Skrillex kan jag tycka om.