Citat:
Ursprungligen postat av jumpcut
Får väl citera mig själv eftersom att du inte läste klart.
Samboförhållande är en form av samlevnad där ett ogift par bor ihop under "äktenskapsliknande förhållanden", som det står i lagen. Sambo är benämningen på den person som man är sammanboende med.
Samboförhållanden är mycket vanligt i Sverige och i viss mån i andra nordiska länder, men ovanligt i andra delar av Europa och världen. I Sverige har omkring hälften av alla nyfödda barn föräldrar som inte är gifta; i många andra västeuropeiska länder ligger samma siffra omkring 10 procent.
Att vara sambo är inget civilstånd i juridisk mening. Enligt sambolagen är efterlevande sambo dödsbodelägare, men har ingen automatisk arvsrätt.
Två personer som har ett nära förhållande till varandra, oftast ett kärleksförhållande, men inte bor i samma hushåll kallas ibland särbo. De bor isär.
Delsbo - paret delar på boendet; ibland hos den ena och ibland hos den andra.
sammanfattningsvis, säjer man att man är sambo bor man i en och samma lägenhet, har man 2 lägenheter och bor växelvis, kallas det delsbo. Jag har rätt, du fel.