Detta är inte omedelbart "litterärt", men jag tror ändå chansen att få rätt svar är störst i detta forum. Så sätt på er professors-hatten nu!
Det handlar om ett komiskt uttalande av en svensk landsortstidning på 1800-talet angående gamle stor-tysken Bismarck, där tidningen i en ledare inte skämdes för sin plats på den storpolitiska arenan.
Min minnesbild av citatet från ledaren är ungefär "... XYZ-tidningen vill nu för tredje gången varna Herr von Bismarck".
Googling ger följande spridda skur av källor:
Citat:
"Vimmerby tidning har redan två gånger varnat furst Bismarck"
"... den klassiska formuleringen i Mora Tidning: 'Vi hava varnat Bismarck och kommer inte att göra det en gång till...'"
"Ystadposten har varnat Bismarck och kommer inte att göra det igen."
"Ungefär 'Vi har vid ett flertal tillfällen varnat herr Bismarck...' skrev Vimmerby Tidning för ungefär 145 år sen. "
"... redaktören på Vetlanda Tidning (eller var det Vimmerbyposten) på 1880-talet utbrast i en ledare: 'Vi hafva tvenne gånger varnat Bismarck.'"
Vet någon vilken den faktiska källan är?
Eller är det rentav en vandringssägen?
- F.G