Jag har tidigare, ganska långt bak i tråden skrivit lite om alla arenor jag besökt i Allsvenskan. Tänkte uppdatera listan, men en liten twist till det.
Den här gången inkluderar jag bilder från så många arenor som jag kan hitta. Tyvärr är det en hel del bilder som är tagna med mobilkameror och dylikt, så ha överseende.
Och, ska läggas till, alla arenorna har varit allsvenska arenor, men långt ifrån alla är det fortfarande. De flesta bilderna är från bortaläktaren. Skriver inom parantes vilket lag som haft hemmaplan vid matchen då bilden är tagen.
Swedbank Stadion (Malmö)
Slänger med två bilder härifrån, och låter ena bilden belysa något som jag hatar med arenan.
Vanlig bild
Varför jag inte klarar av bortaläktaren
Som ni kan se på andra bilden så tycker jag sikten är väldigt dålig om man står lite längre upp på läktaren. Annars en helt okej arena, även om jag tycker faciliteterna såsom kiosker och toaletter är lite för dåliga sett till hur upphaussad arenan är.
Örjans Vall (Halmstad)
Bortaläktaren är delad i 3 sektioner. Inte idealiskt. Men ganska bra sikt. Värdelösa kiosker och toaletter. Dålig hemmaklack. Gammal Arena.
Starke Arvid (Ljungskile)
Tack och lov inte allsvensk längre. Senast jag flög över såg det ut som om man tagit bort den gamla bortaläktaren helt och hållet. Men man kom nära planen i alla fall. Alltid något. För jävla långt att gå från Ljungskile "centrum" dock. (Ljungskile Centrum är en ICA och en Shellmack typ...) Inte så ofta man tittar på allsvensk fotboll ute i skogen.
Idrottsparken (Norrköping)
Nu är jag fullt medveten om att arenan inte ser ut så här längre (bilden är från 2008) men bortaläktaren är fortfarande likadan, och jag tyckte det var lite halvskoj med en bild som visade arenan mitt under bygget. Ganska branta bortaläktare, vilket får anses bra. Ganska bra sikt också, men svårt att få bra stämning.
Stockholms Stadion (Djurgården)
En av de sämsta bortaläktarna i allsvenskan. Långt från plan. Väldigt flack så även om man står högt får man ingen vidare sikt. Öppet för alla vädrets makter. Men en väldigt vacker arena, som om det var någon tröst.
Olympia (Helsingborg)
Utsatt läktare, svårt att skapa stämning. Händer att det "faller" dryck från hemma läktaren till vänster. Dålig hemmaklack. (Kolla bilden liksom) Bra sikt dock, och försäljning av dryck har blivit mycket bättre, även om toaletterna fortfarande lämnar mycket i övrigt att önska.
Gamla Ullevi (Blåvitt)
Lite fusk kanske, då bilden är från hemmaläktaren. Bra sikt. Tak över huvudet. Kioskerna går fort i de flesta matcher. Toaletterna är lite för små för att man ska kunna pissa om man har minsta tendens till klaustrofobi, men gör sitt jobb. Har varit på bortaläktaren, som är betydligt mindre trevlig. Vänligen notera resultattavlan.
Rambergsvallen (Häcken)
Dåliga kiosker. Dåliga toaletter. Dock en av få arenor som har ståplats på långsidan, och ännu färre där BORTALAGET får stå på långsidan. Stolpar som skymmer sikten, men annars ganska god.
Fredriksskans (Kalmar)
Sägs vara en av allsvenskans vackraste arenor. Jag håller inte med. Skitkass sikt, och de jävla flaggorna gör inte saken bättre. Inte heller TV sändningen som gjorde att man utöver flaggorna även valde att ställa en kran bakom målet som lyfter en kamera. Sikt från bortaläktaren var starkt begränsad om man säger så. Lyckligtvis utbytt.
Södertjäle fotbollsstadion (Syrianska)
Trykig arena. Dåligt lag. Plastgräs. Men gott om parkeringar i närheten. Alltid något. Och även här har man bortaklacken på långsidan, men det är troligtvis mest för att man inte klarar av att fylla ens en halv långsida med egna supportrar. Kommer inte saknas när laget går ner i Superettan.
Ullevi (Blåvitt)
Det här är alltså arenan som BARA heter Ullevi. Folk utanför Göteborg verkar ha väldigt svårt för att skilja på namn. Byggd 1958, anses av många vara ett arkitektoniskt mästerverk. Ganska kass sikt från många platser och även om det finns tak så skulle jag uppskatta att 70% av arenan får regn på sig ändå när det regnar. Ganska gott om kiosker, men toaletterna känns som om de står kvar i orginalutförande.
Borås Arena (Elfsborg)
Det är inte vacker, men helt klart en av de mest funktionella arenorna i landet. Toaletterna är lagom stora, mycket utrymme bakom sektionen, kioskköerna går acceptabelt fort. Sikten är bra, lätt att få bra stämning och taket täcker hela bortasektionen. Minus för plastgräset, men det är inget vi som åskådare märker av mer än att fotbollen blir sämre.
Vångavallen (Trelleborg)
Man kommer rätt nära plan. Dock har det hänt fler än en gång att bortalaget har hoppat igenom träläktarna, och servicen på arenan är kass. Saknas inte!
(Gamla) Gamla Ullevi (Blåvitt)
Det här är den numera rivna arenan som står på samma plats, och har samma namn, som den nybyggda arenan Gamla Ullevi. Man kanske skulle behållit en träbjälke eller något, och kallat det en ombyggnation istället för ny arena, så hade inte folk stört sig så mycket på namnet.
Så här när man tittar tillbaka på det så är det ett under att vi fick spela matcher mot AIK på den här arenan, när klackarna stod bara 20 talet meter ifrån varandra, utan nät, för bara 7 årsedan. Också ett mindre mirakel att ingen brände ner arenan, så som det eldades där i tid och otid (läktarna var gjorda i trä).
Kanske inte den bästa arenan, men man blir fan nostalgisk av att titta tillbaka på den.
Guldfågeln Arena (Kalmar)
En av mina favoritarenor i Allsvenskan. Man står nära planen. Läktarna är ganska branta. Stora områden bakom läktaren för att handla. Enkelt att köra hit, gott om parkering. Dålig hemmapublik, men överlag en riktigt bra Allsvensk arena.
Friends Arena (Cupfinal mot Djurgården)
Det här är enda bilden i serien som inte är tagen under en allsvensk match, utan den här är från cupfinalen från i våras.
Ganska trevlig arena, men jag tyckte det gick alldeles för långsamt i kioskerna, trots att det var gott om kiosker. Att man på en nybyggd arena för x antal miljarder fortfarande skruvar upp PET flaskor, häller i drycken i en mugg när man serverar är under all kritik.
Svårt att få bra stämning, men annars en fräsch arena, som så sig bör med tanke på prislappen. Inte på något sätt värd pengarna den kostade, men inte heller en dålig arena.
Myresjöhus Arena (Öster)
Rätt trevlig arena, påminner i mångt och mycket om Kalmars. Lite sämre utrymmen vid kioskerna, och ganska dåligt skyltet (tog en bra stund för mig att förstå att kioskerna inte var under läktaren, utan "över" läktaren.) Lätt att parkera, bra sikt. Dålig stämning. Dåligt hemmastöd. Men en ganska snygg arena faktiskt. Vad det nu är värt.
Tele 2 Arena (Djurgården)
Den andra av de två nybyggda Stockholmsarenorna. Den bättre i min mening. Hamnade underligt nog på familjeläktaren i den här matchen, så bilden är inte från bortaläktaren.
Jävligt fräsch arena. Tyckte den kändes betydligt trevligare än Friends. Bättre kiosker, fräschare toaletter. I en betydligt mer "passande" storlek för ett Allsvenskt lag än Friends. Tyvärr platsgräs, och något jag reagerade på redan när man såg de första bilderna, VÄLDIGT låga läktare. De flesta läktarna brukar börja en liten bit ovanför marken, men på Tele 2 sitter stolen på nedersta raden fan på marhöjd. Något som ger mycket sämre sikt än det behöver vara, och jag tycker tyvärr det är en stor design miss. Tyvärr konstgräs.
Hade via TV fått intrycket av att stämningen skulle vara riktigt bra, men blev besviken.
Söderstadion (Hammarby)
Ytterligare en arena vi sett det sista av i Allsvenskan. Inte vacker på något sätt, men hade ändå en viss charm. Det är något speciellt med hur arenan verkar ge blanka fan i hur den ser ut och bara vilken funtion den fyller. Bortaläktaren som nästan hänger ut över Nynäsvägen är nästan läskig. Ganska okej sikt. Inget tak.
Malmö Stadion (Malmö)
En av de arenor med sämst sikt från bortaläktaren i Sverige. Inget tak, svårt att få tryck. Ingen arena man var överdrivet förtjust i. Ritad av samma arkitekt och i samma stil som Ullevi, men Malmö Stadion kändes alltid minst 20 år äldre, trots att de uppfördes samtidigt.
Råsunda (AIK)
Faktiskt en arena jag anser vara en av de bättre i Allsvenskan. Det märktes att den var gammal, men jag gillade den ändå. Det var riktigt bra sikt från läktarna som var föredömligt byggda. Dåligt med kioskerna under, men det funkade, samma med toaletterna. Gick att få bra tryck, och man hade tak över huvudet. Bra kommunikationer, minus att man som Blåvitt supporter mer eller mindre alltid hölls kvar ca 1 timme efter match.