Famlar ni i mörker i den här tråden eller? Den här nya ligan skall ersätta ECC som ju brukar spelas runt årsskiftet, och det ända som egentligen ändras är att det skall spelas ett gruppspel innan. I den här grupperna ingår 3 lag sen semifinal och final, hemma borta möten alltså 4(tror jag har räknat rätt) matcher extra inget annat för de Svenska lagen. Och när det gäller den andra Europaturneringen Continental Cup så vet jag inte, men de svenska lagen spelar inte där ändå så det påverkar alltså inte.
Spengler cup som mora spelade i vintras är en privat turnering och är en av hockeyvärldens populäraste(är nog till och med etta), alla matcher är alltid slutsålda och turneringen drar massvis med tv publik(i Kanada är den här turneringen populärare än VM) . Så den lär knappast försvinna.
Apan Englund skrev just på ett nytt kontrakt om skitturnering Euro Hockey Tour till 2011, så den lär ju knappast försvinna heller dessvärre.
www.eurohockey.net