Citat:
Ursprungligen postat av ammonra
Hmm, "ingenting" kan bara existera i referens till "någonting", dvs begreppet är relativt. För att kunna definiera "ingenting" måste vi bestämma referensramen för "någonting".
Om vi exempelvis säger att vi talar om apelsiner. I en korg utan apelsiner i finns det "ingenting".
Många tidigare inlägg refererar till "ingenting" i absoluta termer, vilket är problematiskt och möjligen omöjligt då det, som de flesta absoluta antaganden, leder till en oändlighetsparadox.
De lät ganska intressant att ta upp relitivitet och dra apelinser i korg. Men om vi säger att vi drar in i ett rum där vi inte ser nånting, alltså ser vi inget. Men i rummet finns de saker å ting, så de existerar, alltså är nånting. Du ser det bara inte. Kan då "ingenting" vara 0 eller just "INGET" bara för att människan inte ser det? I vacuum har man sagt att de ändå finns nått, men några år sen var just vacuum ingenting. Om vi tar bort nu dessa atomer, partiklar, ja kalla de va du vill i vacuum, är det då "ingenting" ? Nej, såklart inte. De finns fortfarande saker som vi inte hittat eller kan se än. Alltså är ingenting fortfarande nånting?