Citat:
Ursprungligen postat av Ajajaj
Vad tror du SD skulle ha för siffror idag ifall SD under de senaste 10 åren behandlats som vilket parti som helst av media?
Bra fråga.
Jag tycker att det finns
starka indikationer på att röstpotentialen för invandringskritiska partier i nuläget ligger mellan 10 och 20 procent. Dansk Folkeparti ligger runt 15%, och Le Pen har som mest fått 17% i presidentvalet. Detta skedde trots att de har skickliga partiledare och att socialdemokraterna mer eller mindre kollapsade i båda fallen.
På sikt kan potentialen ligga högre, men man ska också komma ihåg att de andra partierna kommer att anpassa sig (vilket de har gjort i både Frankrike och Danmark). Om SD hade behandlats som vilket parti som helst tror jag alltså att övriga partier hade kommit mycket längre i sin anpassning, och att SDs uppgång därmed hade stoppats.
Om invandringskritiska partier ska komma över 20-procentsgränsen på sikt krävs väldigt mycket i form av organisation, partiledare och mediestrategi. Framförallt är splittringsrisken stor. Kjaersgaard, som förmodligen är Europas mest framgångsrika invandringskritiska partiledare och en proffspolitiker av rang, styr sitt parti med järnhand för att förhindra splittring. Front National har splittrats flera gånger, liksom FPÖ och för den delen SD.