2007-04-12, 10:37
  #1
Medlem
Dennos avatar
Har på senare tid fått ett stort intresse för läderslöjd och brukar besöka en verkstad för att bygga mina små saker. Men nu har andra visat intresse och vill köpa det jag bygger så jag funderar på om det kan vara värt att bygga en egen liten verkstad hemma där jag kan göra det viktigaste för att spara tid.

Så jag funderar på att köpa en maskin för att sätta nitar samt öljetter i läder. Den bör vara handdriven med vred eller presslikande funktion. Någon som har koll på var man hittar maskiner för detta samt andra tillbehör för ändamålet?
Citera
2007-04-12, 12:10
  #2
Medlem
tjaboooos avatar
nån av dessa kanske kan va nåt.
http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=382214
http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=382223
Citera
2007-04-12, 12:25
  #3
Medlem
Dennos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tjaboooo
nån av dessa kanske kan va nåt.
http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=382214
http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=382223

Nej jag söker en fast monterad apparat som man kan byta bits på till att passa olika ändamål. Nitar på tok för mycket för att det skall räcka med hammare.
Citera
2007-04-12, 12:45
  #4
Medlem
Giggis avatar
Jag vet att min moster som är designer har en sådan, den har dock ett par år på nacken, men du borde kunna kolla i affärer som säljer symaskiner och liknande, de kanske har koll.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in