Själv tycker jag mig ganska ofta se intressanta möjligheter till affärer/företag som det vore spännande att testa. men eftersom jag inte är någon entreprenör utan bara tjänsteman på ett stort företag blir det inget av att göra något av dessa ideer. Är dock övertygad om att det finns massor med spirande entreprenörer på FB som letar efter goda ideer.
Nåväl, här kommer en
Jag bodde under några år på Manhattan i NYC. Jag har även bott några år i Paris. På båda dessa ställen noterade jag att kemtvätt av kläder bara kostar en bråkdel av vad det gör i Sverige. Varför, kan man fråga sig? Kostnadsläget i båda dessa världsmetropoler är betydligt högre än i Sverige/Sthlm, ändå lyckas det med konststycket att tvätta kläder så billigt. Detta ser jag som en affärsmöjlighet. Ta reda på hur man lyckas göra det så billigt i NYC o Paris, kopiera det här i Sverige och sedan "äga" branschen.
Kanske bör jag tillägga att kvaliteten på kemtvättningen var väl så god där som här.
Vad finns det för andra affärsideer? Jag kommer att bidra med fler!
Arbetsliv? Ptja... Eventuellt ekonomi också kanske. Beror lite på hur tråden utvecklar sig. Låter den vara kvar här ett tag och drar iväg den till Ekonomi om jag tycker att den verkar passa bättre där. /Mod
Jag är varken entreprenör eller affärsman men här är min.
En affärside som skräddarsyr kundens önskemål om småhus/fritidshus komplett med inredning, möbler, uppvärmning och trädgård. Kunden får bygga sitt hus i ett verktyg liknande "ikeas köksbyggarprogram". Huset byggs i en fabrik och körs ut till tomten och installeras.
Själva idén är att man slipper en mäklare.
Här kommer en affärsidé som jag bjuder på då jag inte kan genomföra den.
Börja sälja DÖNER-kabab i Sverige
Åk till Berlin och smaka och tag lärdom av hur de ser ut och görs.
Fyllekäk/bakfyllekäk/lunch you name it, alla kommer älska det! Jag kommer iallafall aldrig mer äta på McD eller dyl. om jag hittar en döner vagn i Stockholm.
Jag hade en affarside en gang. Ja, jag har haft manga men detta ar en av dom.
Jag erbjuder foretag att salja deras produkter mot provision. Jag erbjuder saljare provision for att salja foretags produkter. Dessa saljare arbetar hemifran vilket innebar att jag inte har nagra kostnader for lokaler. Tanken ar att vem som helst kan fa jobb enkelt och sjalv bestamma hur mycket tid och energi dom vill lagga ner pa att salja. Minimalt startkapital kravs.
Men nar jag pratade med byrakraterna om det kom vi overens om att det inte skulle fungera. Det ar inte helt enkelt och billigt att anstalla i Sverige sa saljaren skulle behova skaffa F-skattesedel. Jag kan inte reglerna eller spraket tillrackligt bra i nagot annat land. Sa jag skiter i det. Lever pa studiebidrag i sydostasien istallet.
Ga till Ica. Kop brod, smor, kottbullar, majonas, sallad och gurka. Gor en god macka och sla in den i plastfolie. Salj den pa en valbesokt strand (funkar bara pa sommaren). Det gar aven att salja godis, notter, lask, glass. Tyvarr maste du nog skaffa licens, tillstand och F-skattesedel for att gora detta.
Här kommer en affärsidé som jag bjuder på då jag inte kan genomföra den.
Börja sälja DÖNER-kabab i Sverige
Åk till Berlin och smaka och tag lärdom av hur de ser ut och görs.
Fyllekäk/bakfyllekäk/lunch you name it, alla kommer älska det! Jag kommer iallafall aldrig mer äta på McD eller dyl. om jag hittar en döner vagn i Stockholm.
I Umeå finns redan ett ställe med döner-kebab och det går väl sådär om jag ska vara ärlig!