Citat:
Ursprungligen postat av Savio9
Om man väljer förmånsbil hos oss så får man välja en bil till ett pris av 230000:- då en del rabatter avräknade, nypris ligger kanske på 270000:-
Enligt privata affärer blir förmånsvärdet då för mig strax under 2000:- per månad. Några hundralappar om man kommer över 3000 mil.
Är det en magisk gräns på 3000 mil eller är det blir det billigare vid tex 2900 mil jämfört med hälften också?
Nej, den gränsen är absolut.
Från Skatteverkets hemsida:
"3 000-milsregeln: Detta är en värderingsregel som innebär att förmånsvärdet, för den som kört minst 3 000 mil i tjänsten med förmånsbilen under ett kalenderår, bestäms till 75 % av fulla värdet. Regeln får användas utan särskilt beslut från Skatteverket."
Så svaret är nog att den gränsen nog i det närmaste är absolut. Så den som ligger strax under den gränsen måste se till att köra mer än 3 000 mil i tjänsten. Eventuellt genom att göra en eller flera extra tjänsteresor om man ligger mycket nära gränsen, för annars blir det ingen reducering.
För Volvo V70 170 hk innebär det en reducering det årliga förmånsvärdet från 44 700 kr till 33 500 kr. Alltså 5 800 kr eller 3 500 i lägre skatt per år.
Citat:
Ursprungligen postat av Savio9
Som du säger, det finns en hel del faktorer som spelar in, jag ska kolla nogrannare på vilka möjligheter som erbjuds.
I mitt fall handlar det om en förmånsbil vill jag tydliggöra.
Och i jobbet vet jag inte hur mkt det kommer att bli att jag kör, kanske runt 3000 mil om året.
Privat kör jag nästan ingenting, några mil i månaden. Har inte heller något avstånd till jobbet om jag ska till kontoret, dvs inga resor till o från jobbet.
Vid förmånsbil så får jag ett bensinkort som betalar all bensin, jag behöver alltså inte betala eller ligga ute med ngt själv.
Bilen jag har idag är en saab 9-3, årsmodell 03, miltal 6000. Marknadspris kanske 130-140k.
Du får dela upp kalkylen i två delar, en "privat" kalkyl och en "tjänstekalkyl"
Din privata kalkyl ser väl ut så här:
Det verkar som att du får reducerat förmånsvärde på grund av mycket körande i tjänsten. Du får skatta för förmånsvärdet på 33 500 kr, vilket innebär 17 000 kr (vid 52% marginalskatt) mer i skatt. Säg att du kör 1 000 mil privat per år, vilket alltså kostar dig 17 kr milen. På detta tillkommer bensinen, oavsett om du eller företaget betalar den. (Betalar företaget bensinen för den privata körningen får du betala skatt på den förmånen.) Bensinen kanske kostar dig 7-10 kr/mil, totalt alltså 24-27 kr/mil. Kör du 500 privata mil så blir milkostnaden 44-50 kr/mil.
Jämfört med den bil du har idag så verkar det som att dina privata mil kommer att bli lika dyra eller avsevärt dyrare med en förmånsbil. Gissningsvis kostar det dig från 15 till kanske 35-40 kr/mil beroende på hur du ser på värdeminskningen. Som privatperson brukar man ju "glömma bort" värdeminskningen på bilen men för din bil kanske det handlar om 10 000-20 000 kr/år eller 15-30 kr/mil beroende på hur mycket bilen rullar.
Tjänstekalkylen ser ut så här:
Har du egen bil i tjänsten och får milersättning med 25 kr/mil mot dina privata kostnader för din bil som ligger på 15 eller 35 kr/mil beroende på om du räknar in värdeminskningen. Men eftersom du kommer att köra så mycket i tjänsten och så lite privat så är det rimligt att dels räkna in värdeminskningen som kostnader i din kalkyl, dels att värdeminskning blir högre. Du kommer ju att köra 3 000 mil per år istället för som nu bara "några få mil" privat. Om två år har din privata bil rullat 12 000 mil och om tre 15 000 mil, vilket innebär att värdet på den är avsevärt lägre än om den rullat 7 000-8 000 mil om du bara kört privat med den.
Sedan återstår ju frågan om du kan få högre lön om du avstår från tjänstebilen? Den aspekten måste också in i dina kalkyler.
Citat:
Ursprungligen postat av Savio9
Mina sträckor är väldigt svåra att kontrollera då jag en dag åker till ett område i landet och under dagen besöker flera kunder, avstånden kunderna emellan och antalet kunder kan ju variera oerhört.
Det jag oroar mig isf är om man är tvungen att skriva mätarställningen i körjournalen?
Eller räcker det oftast med typ 14 Januari sthlm - uppsala tur o retur 14 mil.
Eller måste jag skriva mätarställning innan och efter?
De gånger man kör med sin privat bil i tjänsten så är det normala att man redovisar körningen i en reseräkning på det sätt du skriver. Så har det varit för mig både när jag kört för min arbetsgivare och för andra uppdragsgivare. Men hur redovisningen ska göras är ju upp till företaget att sätta regler för. Men jag tror ju att det vanliga ju är att redovisa på det sätt du beskriver. Men för den som kör mycket privat spelar det ju egentligen inte så stor roll om man skriver av bilens vägmätare eller trippmätare, för uppdragsgivaren lär ju inte kolla den innan man åker iväg på en tjänsteresa. Men för dig som kör lite privat så är det ju lite svårare. Men hur du ska redovisa dina tjänsteresor finns det väl färdiga regler och blanketter för redan så det är ju bara att kolla med företaget.
Citat:
Ursprungligen postat av Savio9
Och i jobbet vet jag inte hur mkt det kommer att bli att jag kör, kanske runt 3000 mil om året.
Privat kör jag nästan ingenting, några mil i månaden. Har inte heller något avstånd till jobbet om jag ska till kontoret, dvs inga resor till o från jobbet.
Vid förmånsbil så får jag ett bensinkort som betalar all bensin, jag behöver alltså inte betala eller ligga ute med ngt själv.
Som dina förutsättningar ser ut tycker jag inte att någon av dessa lösningar ekonomiskt är särskilt bra för dig personligen. I båda fallen lär det bli dyrare för dig.
Sedan är det ju upp till dig att fundera hur mycket det är värt att slippa tänka på bilekonomin i övrigt, försäkring, service, reparationer, m.m. Eller vad det är värt att få åka i en ny bil med familjen eller när du har egna ärenden och vad det är värt att ha en ny bil stående på tomten istället för din "gamla" SAAB. Vad det är värt kan ju bara du svara på.....
Men det finns dock en lösning där du både får behålla kakan och äta på den:
Med dina förutsättningar skulle jag nog välja en tjänstebil som inte är en förmånsbil. Det innebär att du inte använder den privat utan enbart vid tjänsteresor. Då måste du visserligen lämna den vid företaget varje gång du kommer hem (har du den hemma blir det ju en förmånsbil). Men eftersom du har nära till jobbet så kan du ju fortsätta köra till jobbet med din privata bil (eller kanske till och med promenera). Du får nästan alla de fördelar du har med en förmånsbil (en ny bil i jobbet, inga kostnader för service och reparationer, m.m.) och du får heller inte ökade kostnader privat för din egen bil eller för företagets bil. Dessutom tror jag (OBS det är vad jag tror) att du inte behöver hålla på med körjournaler och sånt (åtminstone inte lika noggrant).
Kort sagt du nästan får förmånsbilens alla fördelar men slipper alla nackdelar.
Dessutom, om du jobbar på ett (mindre) företag så brukar det inte vara så noga med att du alltid parkerar bilen vid företaget utan att du kan ha den stående hemma över natten ganska ofta. (Om du kör så lite privat som du säger så kanske, och om rutinerna på ditt företag inte är så strikta) kanske du kan få köra den privat också.)
Dessutom torde väl inte heller företaget där du jobbar vara mot lösningen med en ren tjänstebil heller. Kostnaden blir lägre för företaget eftersom kostnaden för arbetsgivaravgifterna på ditt förmånsvärde försvinner, alltså runt 10 000 kronor/år.
Ännu ett dessutom: Om företaget sparar 10 000 kr/år på att du har en tjänstebil istället för en förmånsdel borde du rimligen också kunna få en del av denna besparing. Kanske du skulle få 2 000-3 000 extra per år i lönekuvertet för att du avstår från förmånsbilen.
Men, vilket nog torde vara allra viktigast för dig:
Framförallt blir ditt både ditt privata och tjänstebilsåkande avsevärt mycket billigare.