Citat:
Ok, låt oss prata "vetenskap". För att "gravitationen" ska kunna dra ihop ämnen, måste det väl finnas ett annat ämne som gör detta möjligt? Visst finns det lagar och "observationer", men nu är ju gravitation inte enbart matte utan det måste också vara någon fysisk, realistisk, materialistisk kraft däremellan också? Utan den materialistiska kraften är inte gravitationen värt ett piss. Så jag frågar dig, du som är expert, vart är den kraften? Vad är det för kraft? En boll får ju sin kraft antingen av vinden eller av människan. Vi har ju kemiskt bunden energi, rörelseenergi, värmeenergi, lägesenergi etc. Saker som faktiskt finns i verkligheten. Vad är gravitation för energi?
Kemiskt bunden energi kommer från den elektromagnetiska kraften. När vinden påverkar bollen så är det via den elektromagnetiska kraften. Elektromagnetiska kraften är en annan osynlig kraft liksom tyngdkraften. Men du har inget problem med att acceptera den medan tyngdkraften är "hitte på". Hur kommer det sig?
Citat:
Så vad får vågen att visa en kraft om man lägger en massa på den?
Citat:
Gravitationen är bevisad bortom allt tvivel. Vi kan inte bara se den i små system som i vår egen omgivning, vi har observerat gravitationsvågor helt enligt alla matematiska förutsägelser. När observationer stämmer exakt med teori så är teorin bevisad.
Citat:
Inga bevis finns någotdera av dina påståenden.
Citat:
Exakt, men tyvärr så har vi riktigt pantade människor idag som inte ifrågasätter vetenskapen, speciellt när den kommer från auktoriteter, samma auktoriteter som styr alla ledande "vetenskapsbolag" och "vetenskapsmän". Visst går det. Vetenskap, scientism, är den nya religionen som ni aldrig hört talas om.
Alla kan ägna sig åt vetenskap helt utan auktoriteter och "vetenskapsbolag". Den är sann och observerbar för alla. Välj valfri teori, utforma ett experiment och gör mätningar. Bygg en Foucaultpendel för att bevisa att jorden roterar kring sin egen axel t.ex. Jag lovar att inga svarta helikoptrar kommer och försöker stoppa dig.
Citat:
Om alla matematiska formler och förutsägelser i samband med dessa stämmer exakt överens med alla observationer, experiment och mätningar så är teorin att betrakta som sann.
Citat:
Hur accelerar stenen nedåt? Antingen via lägesenergi, att den hamnat i en position som i sin tur gett den kraften att accelerera nedåt. Eller kanske att någon kastat stenen, rörelsenergi, då är det likadant där, mänskliga och naturliga krafter, det kan jag köpa, det är något som får stenen att röra på sig. Vare sig det är uppåt eller nedåt. Varför rör inte stenen på sig när den ligger på marken, eller i ett annat läge? Den borde väl sträva efter att komma ner hela tiden? Men det gör inte stenen, varför?
Materia attraherar materia. Det är allt gravitation är. Ett litet föremål har alltid lägesenergi i närvaro av en annan massa. Ligger ett föremål på marken så är det den elektromagnetiska kraften som hindrar att föremålet faller ned i jordens centrum. Lyfter du upp föremålet med din hand så är det också den elektromagnetiska kraften som är upphovet. Den elektromagnetiska kraften gör din hand, och föremålet, till fasta föremål och den ger upphov till den kemiska energin i dina muskler. Så, igen. Varför är det så enkelt för dig att acceptera den elektromagnetiska kraften men inte tyngdkraften? Naturligtvis är det för att du, liksom alla andra plattskallar, måste ifrågasätta tyngdkraften för att ni är indoktrinerade så. Tyngdkraften gör en platt jord omöjlig och då de som säger åt dig vad du ska tänka och tro säger att jorden är platt så kan inte vara tyngdkraften vara en riktigt kraft. Och det är enda anledningen till att tyngdkraften ifrågasätts av plattjordare som dig. Ren och skär religion.
Citat:
Igen, teorin stämmer exakt med alla observationer. Nyligen presenterades obestridliga bevis för gravitationsvågor. Dessa observationer görs allt oftare och i allt större detalj. Häng med lite vettja. Du vill väl inte framstå som helt bakom flötet.
Bevis