Citat:
Ursprungligen postat av
rosalotus
Nej, densitet är i sig ingen kraft, men densiteten i förhållande till omgivande vatten eller luft avgör om ett objekt rör sig uppåt eller nedåt. Varför känns det som om jag måste upprepa mig hela tiden? Tror inte att vi kommer mycket längre än så, vi får helt enkelt nöja oss med att vi inte är överens när det gäller hur detta fungerar. Jag känner inte att jag har något jättestort behov av att övertyga, och jag hävdar inte heller att jag vet hela sanningen om saker och ting. Dela med sig av personliga åsikter och teorier kan man göra, men det måste samtidigt finnas utrymme för att var och en tänker själv och bildar sig en egen uppfattning om vilken modell som man tilltalas mest av. En sådan frihet måste få existera. Bara för att vetenskapen lär ut en viss modell så betyder det inte att varje person är tvingad att ta den till sig som den ultimata sanningen. Då blir det ofrivillig indoktrinering precis som i skolsystemet.
Alltså en kontinuitet av limbo. Om du har denna inställning så måste du ju anse att du faktiskt inte vet något öht.
Din kompis är kanske bara en personifiering av gud som vill vägleda dig rätt i livet?
Nej men ärligt. Att du känner att du inte vill ta till dig för att du vill uppleva känslan av valfrihet. Tar inte bort hur saker fungerar.
Ta ett rör och gör ett vakum i det. Så får du se om densiteten avgör ifall något fallef. Eller...om det kanske är då att något faller..av att bara falla.
Du vet, många av dessa teorier. Har man kanske redan gjort experiment på? T.ex. vi som skriver här?
Att göra dubbel-spalt exemperimentet. Att mäta gravitationen med en pendel. Att avgöra tryckskillnaden gentemot höjd. Att testa elektriska kretsar. Att mäta sönderfallet hos ett radioaktivt ämne.
Det är ju liksom inte så att man bara påstår något här. Utan har faktiskt utfört experiment. Om man t.ex. gick naturvetenskapsprogrammet så fick du göra en väsentlig del av experimenten för att pröva dig fram. Precis som du säger. Och jag för den delen har prövat många teorier. Och ingen har varit utanför det "förväntade" värdet av experimentet vi har gjort.
Och detta gör mig ledsen för dig. Dj vill inte titta in i världen, som är fullkomligt fantastisk. Bara för att det är en matematisk lag, gör inte verkligheten mindre fabolös. Its really marvelous.
Så rosalotus, du kanske ska ta och testa dessa experiment. Istället för att hänvisa till viljan att vara opartisk.
Bara en lite kick i rätt riktning.