Citat:
Ursprungligen postat av Disasterbator
Så systern åkte inte hem samtidigt som Helena åkte till Stadt? Konstigt att hon då inte tog med sig syrrans plånbok hem. Eller låg plånboken på ett ställe där ingen lade märke till den. Det vanliga är ju att man sitter runt ett bord när man är på fest. Då borde plånboken hamna där. Fullt synlig för alla. Fast de kanske inte visste vems det var.
Att inte ha nycklar med sig kan ju ställa till en del praktiska problem.
Spridningen av hennes personliga tillhörigheter som man har hittat: Plånbok i Töreboda, skor i kohagen, ringar, cerat och tuggummi på lekplatsen. Resten är borta. Eller? Förundersökningsledare Pelle Pingvin kanske håller vissa fynd hemliga?
Angående väskan..
Jag brukar vara ute och röra mig i skog och mark en hel del och fiske är en hobby jag har. Om jag hade fått en väska med skor på kroken och lyckats landa den, då hade jag aldrig slängt tillbaka den i vattnet igen. Jag hade slängt upp den i skogen efter att ha konstaterat att den inte innehöll något intressant(dansskor är inte intressant för mig). Jag vill ju inte riskera att fastna i skiten en gång till. Dessutom irriterar jag mig på att folk dumpar skräp i vattendrag. Men alla tänker ju inte som jag naturligtvis.
Så länge ingen kan bekräfta fiskehistorien och peka ut vart det var så tror jag att det är en skröna. Ungefär som att Kalle Anka får en gammal gummistövel på kroken i en serietidning.
--------
Är det någon som har koll på hur man gör en utgrävning av en misstänkt gravplats? På Ekudden tog man en grävare och skrapade av ytan på det ställe där likhundarna markerat. Sedan ska de ha stuckit ner spett i marken på olika ställen för att skapa hålrum. Därefter fick likhundarna söka efter liklukt igen. Den gången markerade de inte. Gör de inget mer därefter? Man går inte igenom ett område och silar jorden efter minsta lilla spår? Man gräver inte upp hela området för säkerhets skull?
Jag har uppfattat området för utgrävningen som ett område där boende i Helenas bostadsområde dumpar sitt trädgårdsavfall. Stämmer det?
Vem vet, plånboken kanske ramlade ut vid något tillfälle och hittades inte förrän de som åkt till Stadt hade åkt iväg? Väninnan var ju kvar hemma och kunde bekräfta att plånboken fanns där, när Helena ringde henne.
Mitt stalltips är att Pelle Jenvén (om det nu var honom du menade; själv vill jag försöka undvika kränkande epitet, även om pingviner är söta fåglar

) håller vissa fynd hemliga, vilket jag tycker att han/de gör fullständigt rätt i; vissa trumfkort bör finnas och plockas fram vid lämpligt tillfälle (läs: när flåsandet är över och gm får känna av Jenvéns strupgrepp...)
Nej då, fiskaren och väskan är ingen skröna ā la Kalle Anka (många fånglar i dag i tråden

). Du kan läsa artikeln i Expressen 2002-11-15 ang. detta. Där redovisas denna "skröna"; hur en "väska med remmar" fastnade på kroken när han fiskade i ån Tidan 1998. Väskans utseende stämde med den av Helenas väska och den innehöll ett par damskor. Fiskaren slängde dock i den igen, då han inte gjorde någon koppling till Helena. Om fiskarens berättelse är en skröna, kan jag naturligtvis inte avgöra. Men att berättelsen redovisats i media, är ingen skröna.