2007-02-17, 00:34
  #1
Medlem
1984sessans avatar
Jag är ingen hejare på det där med datorer och program. Jag är en ganska vanlig användare som fattar en del iaf. Nu till problemet. Jag testade ett torrentprogram till ubuntu som jag har installerat. Det stängde ner sig av sig själv. Testade att installera ett annat. Funkade inte heller. Det stängde ner sig själv det med. Altså, jag fick se programmet mellan 1-3 sekunder innan det "försvann".

Min käresta var här och fixade det åt mig. Allt funkade fin fint. Men nästa gång jag skulle anvanda det sket det sig igen. Samma problem... Och med olika torrentprogram.

Jag kan ju inte få tag på honom och sen vill jag gärna lära mig nåt. Nån som har en idé? Jag vill verkligen inte använda windows
Citera
2007-02-17, 08:52
  #2
Medlem
Megaforces avatar
Utan loggar eller felmeddelanden så är det svårt att säga vad som är fel, men det kan vara så att katalogen för libfiler (programrutiner som anropas av applikationen) inte är uppdaterad.

Pröva att öppna ett shellfönster, gå in som superuser (su och lösenord). Skriv sen; ldconfig och vänta tills det kört klart. Prova sen om torrent-programmet funkar bättre nu.
Citera
2007-02-17, 17:42
  #3
Medlem
phreakdentas avatar
Öppna ett terminalfönster och starta programmet därifrån genom att skriva dess namn och trycka enter. Posta sen här den information som spottas ut .
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in