Citat:
Ursprungligen postat av BlackBeaver
Men tyvärr är det så att antalet människor
ökar väldigt snabbt medan växtligheten minskar så vi tillför faktiskt enorma mängder koldioxid som det inte finns växtlighet som kan absorbera.
Dessutom så föder vi upp grisar som matas med slaktavfall som inte direkt är från växtriket. Grisar släpper ut mycket koldioxid.

Du får ursäkta om jag tvivlar på dina teorier. All mat som äts av djur (inkl. människan) på jorden kommer ursprungligen från växtriket, som tidigare bundit upp denna koldioxid i sin vävnad som cellulosa. All koldioxid som människor och andra djur släpper ut genom sina kroppsfunktioner kommer alltså från växtriket (om du inte tillverkar mat av olja och/eller kol).
Det enda som kan stämma är att växtligheten minskar och att koldioxidhalten därmed ökar eftersom minskad växtlighet ger minskad potential för upptag av koldioxid. Om det sedan faktiskt stämmer känner jag inte till.