Citat:
Ursprungligen postat av GayMan
Nu syftade jag inte på den tråden, utan den andra tråden om skolavslutning i moské. Du tog bort en hel del on topic inlägg (vi hade faktiskt en intressant diskussion

).
Sen kan jag hålla med om att det startas en del värdelösa trådar i religionsforat.
Nu har jag tittat igenom tråden "Skolavslutningar i moskén?" och granskat alla inlägg som blivit raderade:
http://www.flashback.org/showthread.php?t=427879
Jag började med att läsa rubriken och sedan gå igenom alla raderade trådar, och kände spontant att det var fel att radera så många inlägg. Inte alla, men delar av den diskussion som du och Mysonoxen hade i den tråden. Det är viktigt att alla kan föra fram sin åsikt, och att inlägg inte blir godtyckligt raderade. Du och Mysonoxen har sammanlagt fått 21 inlägg raderade i den tråden, och jag svarade då Katarsis att jag nog tycker att detta var för hårt.
Jag valde då att läsa igenom hela tråden en gång till, och då insåg jag problemet. Originalfrågan som diskuterats hade upphört och istället ersattes den av en "diskussion" mellan dig och Mysonoxen, där ni förvisso skriver era åsikter och känslor kring muslimer, men knappast driver grundfrågan framåt. Det kan kännas frustrerande att skriva inlägg, och sedan se dem raderade efteråt. Men även om diskussionen var givande för dig och Mysonoxen så drev era inlägg och åsikter inte ämnet och frågeställningen framåt för oss övriga. Att man säger något OT i sammanhanget är mänskligt, men när det blir för mycket så måste man ibland agera så att debatterna inte förstörs.
Vi tycker att det är olyckligt att tvingas radera era inlägg, men vi tycker det vore ännu tråkigare ifall originalfrågan dör ut och upphör att debatteras, då den "tagits över" av två användare som gjort den till sin egen tråd.
Hoppas du förstår problematiken.
admin