2013-08-02, 20:07
  #229
Medlem
Hejsan undrar om man kan bara röka knaster rakt av, alltså rulla en med bara knaster? tacksam för snabba svar
Citera
2013-08-28, 16:13
  #230
Medlem
Julistajas avatar
Jag röker inte ciggaretter längre då jag slutade med skiten för fem år sedan, samtidigt som jag slutade med snus och cb. Kan inte för mitt liv begripa hur korkad jag var som har sugit i mig nikotin i 23 år. Jag lär ju inte nyttja nikotintobak igen i hela mitt liv, inte ens för att vattna ur nikotinet. ...ok det har hänt ca 5 ggr på fem år att jag rökt en spliff med tobak i... dock har det då varit någon annan som rullat spliff/en/arna. Nu i våras började jag med cb igen men använder alternativa rökmaterial istället för tobak. Till en början så fick ta lite chansningar. Tog blad ifrån mina chiliplantor och torkade i ugnen. Det var relativt milt mot halsen tyckte jag i a f. Aja... nog om detta.

Är nyfiken på att knåpa ihop ett schysst recept på en legal, 100% nikotinfri örtblandning, dvs ett för halsen milt substitut istället för nikotincigaretter. Har hittills bara testat färdigköpta varianter som t ex Honeyrose Farmer's HoneyBlend och GreenGo. Det är alltså varken knaster eller något annat i spice-sammanhang jag menar nu. Jag har kollat lite som hastigast på nätet och upptäckt att man bl a använder löven från läkemalva eller marshmallow leaves som det så fint heter på engelska. (Anledningen till det engelska namnet är helt enkelt pga att i antikens Egypten användes rötterna från läkemalvan till att tillverka marshmallows, en medicin, som med tiden utvecklades till det marshmallow-godis som tillverkas idag.)

Jaja, det var lite kuriosa om det. Vidare så kan man visst använda hassel-, mynta- och eucalyptusblad. T o m lavendel och mango har jag sett i de örtblandningar jag testat hittills (Honeyrose . Ngt man använder i kommersiella örtblandningar. Tänkte göra en egen - laglig - örtblandning. Hittade billig läkemalva (bra mot hosta, irriterade slemhinnor, bl a.) OBS! Bör ej intas i samband med alkohol, garvämnen eller järn! ...Så nu vet ni! Ta inte ett järn när ni ska röka era garvämnen (ganja) tillsammans med läkemalvan och... vänta nu? Närå.. lite skoj bara så här på eftermiddagen. OBS-varningen skall dock tas som en regelrätt varning. Läste på lite om läkemalvan här.

Ok! Då så! Jag tänkte söka lite mer på nätet och beställa hem olika örter och testa olika mängder tills jag fått fram en mix som tilltalar mig. Börjar med att blanda läkemalva, eucalyptus (också bra mot vanlig hosta som kikhosta och bra för slemhinnorna) och mynta så får vi se. Hittade även denna sajt som jag ska testa lite olika örtcigg och -blandningar. Bl a väldigt nyfiken på örtciggen med körsbärssmak och jordgubbssmak, de två sorterna lär jag beställa 1 paket (20 cigg) av. Ca 30 SEK/paketet.

Ja, det var "lite" tankar jag hade!

Peesh Auwt!!

//J
Citera
2013-08-28, 17:39
  #231
Medlem
akvifers avatar
Här har ni massor:

http://www.everyonedoesit.co.uk/onli...placements.cfm


Här har ni min favorit, och bäst i test, samt alltid uppskattad av oinvigda;

http://www.everyonedoesit.co.uk/onli...ProductID=3789


Och ett paket av Honeyblend räcker som 4-5 ciggpaket. Så biiilligt är det !
Citera
2013-08-28, 18:23
  #232
Medlem
Basilika borde gå bra tycker jag
Citera
2013-08-28, 21:49
  #233
Medlem
mak1s avatar
Härligt att se folk som experimenterar med olika alternativ till tobak! Insåg efter honeyblend och earth impact att rent is the shit. Inget slår rent i en vaporizer!
Citera
2013-08-28, 22:11
  #234
Medlem
akvifers avatar
Inget kan ju slå en fin vaporiser!

Förutom en bong med is i kanske

Rent såklart, men i joint behöver man utfyllnad tycker jag. 1 hit joints är inge kul att röka...
Citera
2013-08-28, 22:55
  #235
Medlem
joelss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mak1
Härligt att se folk som experimenterar med olika alternativ till tobak! Insåg efter honeyblend och earth impact att rent is the shit. Inget slår rent i en vaporizer!

Har precis beställt den honeyblend, den bör komma imorgon! Samma veva kommer en ny pipa med så det blir spännande. Har inte testat den men jag brukar bli besviken
Citera
2013-08-28, 23:30
  #236
Medlem
Gbg-Smokes avatar
Alternativ för mig är alltid pytte lite tobak, Eller ingenting alls allt annat smakar bara äckligt tycker jag.
Citera
2013-08-28, 23:34
  #237
Medlem
akvifers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av joels
Har precis beställt den honeyblend, den bör komma imorgon! Samma veva kommer en ny pipa med så det blir spännande. Har inte testat den men jag brukar bli besviken

Pipa och honeyblend är inte en optimal kombination enligt mig. Jag tycker den bladningen brinner lite för varmt för pipor, men det är ju min åsikt
Citera
2013-08-29, 10:56
  #238
Medlem
YoDudes avatar
Brukar köra på örtkryddor när det är akut, funkar bra för mig.
Citera
2013-08-29, 11:02
  #239
Bannlyst
Varför i helvete röker ni ens med tobak? Dom flesta här förespråkar att Cannabis är en bra drog, ändå inhalerar ni det som är bland det dödligaste i världen, tobak?

Visst kostar det en slant om man röker rent, men vad betalar man inte för hälsan?

köp blunts och gör tunna jävlar ist
Citera
2013-08-30, 01:32
  #240
Medlem
Randomshunos avatar
Jag och polaren hade ingen tobak att mecka med så vi tog te. Det funka bra men smaka förjävligt..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in