FeTsToR BrÄnNaRe
Definitionen av vin enligt alkohollagen kap. 1 §5
Med vin förstås en alkoholdryck som är framställd genom jäsning av druvor eller druvmust eller av bär, frukt eller andra
växtdelar samt andra alkoholdrycker som innehåller högst 22 volymprocent alkohol och som inte är spritdryck, starköl eller öl.
Definitionen av Starköl och öl enligt alkohollagen kap. 1 §6
Med starköl förstås jäst, odestillerad dryck som är framställd med torkat eller rostat malt som huvudsakligt extraktgivande ämne
och som innehåller mer än 3,5 volymprocent alkohol.
Med öl förstås jäst, odestillerad dryck som är framställd med torkat eller rostat malt som huvudsakligt extraktgivande ämne och vars
alkoholhalt överstiger 2,25 men inte 3,5 volymprocent.
Dessa "tre" (lagen skilljer mellan folköl och starköl) är de ända drycker (>2.25%) man får tillverka enligt svensk shit lag.
Bara för att klargöra varför tillverkning av mäsk "kan" bestraffas:
I kap. 1 §5 stod det "samt andra alkoholdrycker som innehåller högst 22 volymprocent alkohol och som inte är spritdryck"
Räknas då inte mäsk som övrig dryck?
Nej. Mäsk ser lagen dock som spritdryck, enligt kap. 1 i alkohollagen.
Därför kan tillverkningen bestraffas. Men häll i ett par decilliter juicekoncentrat så är det vin i princip, och dom kan inte göra något (de svenska lagarna har ju sina kryphål så att säga).
Sedan vägs säkerligen förberedelse till brott in och andra heleveten om drycken definieras som mäsk.
Innehar man även destillationsapparat så blir ju inte saken bättre för det.
Men som sagt. Man ska aldrig gå med på att man innehar mäsk. I värsta fall, om man blir tagen på bar gärning med mäsken, säg "jag skulle precis slänga i dessa vattenmelonerna" så ses nog brottet som ringa och man undgår straff enligt alkohollagen kap. 10 §8.
Nu borde väl alla läsare och skribenter efter läst alla mina inlägg förstå en del om tillverknings/ansvars-bestämmelserna som som alkohollagen medför :-)
"Ju mer fördärvad staten är desto fler är lagarna."