Citat:
Ursprungligen postat av
prostetnic
Nädu, även om du avsåg huvudproblemet i cirkulationsplatsen var att folk inte blinkar ut så är det ju så att av allt att döma så drog du slutsatsen utifrån att det var det vanligaste felet folk gör där. Skulle man använda samma resonemang så bör man ju rimligen kunna resonera likadant i andra situationer också - vilket man alltså inte kan. Man måste helt enkelt ta hänsyn till hur pass allvarligt felet är också för att kunna komma till den slutsatsen vilket du inte verkar göra.
De fel man kan göra vid körning i cirkulationsplats är i stort att man inte använder körriktningsvisare på rätt sätt samt att man inte iakttar väjningsplikt. Risken för missförstånd och att det sistnämnda inträffar ökar naturligtvis markant om respektive trafikant inte är tydliga med sina avsikter. Så ja, utebliven eller felanvändning av körriktningsvisare är här ett mycket stort bekymmer, speciellt då det är så många som nonchalerar kravet på detta.
Citat:
I så fall är det kanske hög tid att sluta upp med det? Med all respekt, man blir ju lätt lite senil och gaggig när man kommer upp i ålder.
Är man senil ska man förstås inte köra. Minst lika viktigt är dock att klippa kortet för de som har nedsatt kognitiv förmåga och har vana att kontinuerligt vantolka situationer.
Citat:
Men tydligen gäller inte detta alltid? Hur man framför fordonet och genom fart och placering visa vad man har för avsikt är inte alls viktigt enligt dig?
Detta är en halmgubbe. Det är klart att det är viktigt att följa alla trafikregler.