2010-07-09, 15:12
  #2473
Medlem
ankademikers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
Har regeringen tystat pressen? Rena Sovjet!

Lägg av! Enligt välunderrättade källor kommer de att varje dag på TV4 köra reportage i en serie om till att börja med tre veckor på bästa sändningstid, samt på morgnar för barnfamiljer. Man kommer då att låta Reinfeldt tala dygnet runt, varje sekund, om konfidentiella samtalet med Littorin innan denne av personliga skäl avgick samt rigga kameror kring polishuset där ärendet ev. behandlas och avskrivs.

TV-sända VM-finalen utgår och det var inte billigt att köpa TV-tid, men vad gör man inte för att ge vårt intelligenta folk vad de kräver då vi annars är Sovjetunionen.

Räcker inte detta opereras små mottagare in på medborgarna så de varje sekund hör "information" om att ärendet (finns något?) behandlas. Allt annat vore ju diktatur.

Det kan man kalla att lägga korten på bordet!

(Huh! Måste "ta ledigt" från flashback några månader... Känner mig som Littorin. :P )
__________________
Senast redigerad av ankademiker 2010-07-09 kl. 15:19.
Citera
2010-07-09, 15:12
  #2474
Medlem
Mr Caves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PangeMange
AB har svaret på min fråga som rubrik för chatten "Inte omöjligt att vi kommer publicera", dvs de kommer publicera oavsett om de får tag i SOL lr inte, och de kommer göra det typ måndag tisdag när inte VM eller Almedalen säljer. Innan dess kommer vi inte få veta något, få journalister som nån skrev = 0 läckor.

Helt klart. På måndag eller tisdag kommer vi få veta att SOL betalat för sexuella tjänster. Tror jag.

För övrigt, rätt så trist stämning i tråden. Jag livar upp med lite musik.
http://www.youtube.com/watch?v=DjOej6EAviQ&feature=related
Citera
2010-07-09, 15:13
  #2475
Medlem
MeMajks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PangeMange
AB har svaret på min fråga som rubrik för chatten "Inte omöjligt att vi kommer publicera", dvs de kommer publicera oavsett om de får tag i SOL lr inte, och de kommer göra det typ måndag tisdag när inte VM eller Almedalen säljer. Innan dess kommer vi inte få veta något, få journalister som nån skrev = 0 läckor.
Det har ingen som helst betydelse vad Aftonhoran publicerar så länge det inte finns någon målsägare som anmäler ett begånget brott
Aftonhoran kan ju spekulera vidare och dra vilka slutsatser de vill till det hela hamnat som en anmälan hos åklagaren , till dess är det lika veckotidningsskvaller men å andra sidan är det ju vad Lena Mellin ägnar sig åt nuförtiden
Citera
2010-07-09, 15:14
  #2476
Medlem
Clodiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pettssonkatten
Frågan är om Lena Mellin kan sitta kvar om hon inte publicerar snart. Helt obegripligt agerande av Aftonbladet hittils

Nej - givet vissa förutsättningar , som barnpornografibrott, är det helt logiskt.
Citera
2010-07-09, 15:16
  #2477
Medlem
Mr Caves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MeMajk
Det har ingen som helst betydelse vad Aftonhoran publicerar så länge det inte finns någon målsägare som anmäler ett begånget brott

Vadå har ingen betydelse? Publicerar de bevis för att SOL till exempel köpt sex har det väl väldigt stor betydelse? Drevet kommer ju fortsätta ända fram till valet; vad visste FR osv osv...
Citera
2010-07-09, 15:17
  #2478
Medlem
Watchmens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alannon
Ponera att det är så här, så ja herregud så synd det är om en person som sätter på ett barn. Helt otroligt att det ens kan tänkas i offertermer här på Littorin om ovan stämmer.

2006:
Länka till sidorna med spoiler för långa texten istället för copy & paste ?


Det är enbart du som tänker i offertermer, inte jag. Du tolkade mig fel!

Jag lade enbart fram ett eventuellt scenario då jag gissar att SOL har en del att tänka på ifall det är självförvållat. Skriver ifall då jag inte har någon aning om vad anledningen är till skilsmässa/vårdnadstvist.

Du hävdar att han skulle haft sex med ett barn! Det som nämnts tidigare är att det skulle röra sig om en person som inte är myndig, dvs en ungdom. "I biologisk mening upphör människan att vara barn, när hon blir könsmogen. Därefter kallas hon vuxen eller ungdom. http://sv.wikipedia.org/wiki/Barn
Citera
2010-07-09, 15:18
  #2479
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Onlyplaydanuts
Kan nämna att Unibet inte ändrat sina odds på valutgången efter Littorin-gate.

Alliansen 1,72
Röran 1,90

Därför att personliga och privata grejer kan väl inte ha med politiska grejer och absolut inte med hela partiet att göra!

Om en höguppsatt politiker sköter sitt jobb men strular på sidan om kan väl knappast påverka hans/hennes parti.
Kolla hur det gick med sossarna och vänster.
Mona strulade och ändå vann sossarna igen efter det.
Gudrun söp som Bellman och det gick någorlunda bra för V med tanke på det flummiga i deras kommunistiska åsikter.

Inte skall man väl bortse från faktum att röd-gröna planerar en skatteattack på våra löner ifall det visar sig att en moderat står anklagad för våldtäkt eller buggning eller vad fan det nu var han har i bagaget...

Därför tror jag fortfarande inte på maktskifte
Citera
2010-07-09, 15:23
  #2480
Medlem
pettssonkattens avatar
Littorin har haft en del gökande för sig i muf, tror ändå det är annat brott
Citera
2010-07-09, 15:24
  #2481
Medlem
JoberMans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MeMajk
Det har ingen som helst betydelse vad Aftonhoran publicerar så länge det inte finns någon målsägare som anmäler ett begånget brott
Aftonhoran kan ju spekulera vidare och dra vilka slutsatser de vill till det hela hamnat som en anmälan hos åklagaren , till dess är det lika veckotidningsskvaller men å andra sidan är det ju vad Lena Mellin ägnar sig åt nuförtiden


Det krävs inte att en målsägande ska anmäla ett brott. Vissa brott måste målsäganden ange till åtal men de flesta brott lyder under allmänt åtal. Hur många narkotikabrott tror du skulle anmälas om det krävdes att en målsägande anmälde? Eller mord för den delen?

på dig själv
Citera
2010-07-09, 15:24
  #2482
Bannlyst
Eftersom man gått ut med att det hände under valkampanjen 2006, så kanske det inte är för långsökt att anta att det har med valet att göra? Något som kan drabba hela moderatpartiet? Annars hade det väl räckt med att säga att det hände innan SOL blev arbetsmarknadsminister? Preciseringen tycker jag känns som en liten ledtråd i alla fall...
Citera
2010-07-09, 15:24
  #2483
Medlem
knussligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skolmatsal
Mina egna tankar om det är att Littorin har mått dåligt och nu mår ännu sämre. Aftonbladet är medvetna om det och det klart allvarliga i att vara ansvarig för att någon bryts ned totalt. Därför vill man ge det lite tid innan man publicerar vad man nu än har. Säg att det skulle vara något mindre allvarligt, typ köp av benzo eller liknande för ångestdämpande så kan givetvis AB inte frånskriva sig ansvar om de tippar honom över kanten så att säga. Därför vill man vänta tills det att man är säker på att Littorin är i tryggt förvar och ev. professionell hjälp.
Mellin med andra vet mycket väl vad som händer om Littorin blir ett vrak, en spillra av en människa. Littorin kommer då att få folkets sympatier, och händelsen kommer inte att kunna användas till S fördel i den stundande valkampanjen. Om Littorin däremot är frisk nog att ta sig igenom detta så kommer detta att utnyttjas friskt av AB och de rödgröna framöver. OBS: Mona Sahlin kommer inte att kommentera händelsen, oavsett vad det är. Hon lär vara väl medveten om hur det kommer att uppfattas med tanke på hennes bakgrund.

Precis vad jag tror också!
Citera
2010-07-09, 15:24
  #2484
Medlem
Onsdagens snabbinkallade presskonferens om Sven Otto Littorins avgång

avslutades utan att journalister gavs möjlighet att ställa några frågor.


Rena rama Sovjetstaten!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in