• 1
  • 2
2006-12-06, 22:39
  #13
Medlem
Knappast lönt för en vanlig löntagare att spekulera på börsen med blancolån, riskpremien blir alldeles för liten. Har man ett bolån kan man fundera på saken.

Förövrigt tjänar ingen pengar på börsfall och det finns heller (i princip) ingen som lånar ut pengar och inte kräver något tillbaka på 5 år.
Citera
2006-12-24, 09:10
  #14
Medlem
dnymans avatar
finns det något sätt att (ändå) minska sitt risktagande för ett lån investerat i tex en världsindexfond? jag tänker främst på lösningar som att tex: starta någon typ av företag och slippa att själv vara juridisk peron.

dock är det väll inte så många banker som skulle låna ut pengar till ett AB utan säkerhet, hur som helst....eller?
Citera
2006-12-24, 21:35
  #15
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Mike Wadd
Och hur gör man med amorteringarna på ett lån på 100-200k?, betalar man av lånet varje månad eller kan man lägga upp det på en 5-6 år då man betalar hela summan ink. räntan?

Ska man ta lån på 100-400K så rekommenderar jag att man använder sig av räntefria lån. De erbjuder ett mer gynnsamt upplägg för denna sorts aktivitet och ger en möjligheten att dra ner på amorteringarna ordentligt. Målet är ju att bibehålla en så pass hög avkastning så att man kan lösa in hela lånet och få ut extra dividends "rent" (en buffert som kan återinvesteras). Man bör dock ha någon sorts backup-plan i grunden ifall det går käpprätt åt helvete med investeringarna. PMa för mer detaljerad info.
Citera
2006-12-24, 21:46
  #16
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Apatisk
Förövrigt tjänar ingen pengar på börsfall och det finns heller (i princip) ingen som lånar ut pengar och inte kräver något tillbaka på 5 år.

Jo det kan man. Det är det som kallas för blankning eller short selling på engelska; The sale of a security made by an investor who does not own the security. The short sale is made in expectation of a decline in the price of a security, which would allow the investor to then purchase the shares at a lower price in order to deliver the securities earlier sold short.

Edit: Vet inte om du menar nedgång i individuella aktier nu eller om du syftar på en total börsnedgång á la svarta måndagen -87. Men även i ett sådant fall funkar blankning.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in