Citat:
Ursprungligen postat av buzifer
Om du använder Winrar utan kompression, dvs "store" ?
Krypterar du inte datan så är det ju bara att browsa runt på skivan. Jag tror att du tänker på att man använder sig utav autoplay och på så vis får upp en ruta där man ska fylla i lösenord. Väldigt osäkert.
Ok tack. Lite säkrare än autoplay hade jag nog tänkt mig. Kanske går det att kryptera väldigt mjukt (motsatsen till hårt?)? I det program jag använde fanns det bara en typ av kryptering som jag antar är tämligen svårknäckt.
Det bästa hade varit om jag slapp flytta filerna från skivan, men eftersom man ej kan skriva till skivan antar jag att det är omöjligt.
Kom gärna med mer tips, som det är nu blir det nog store med winrar. Jag hoppades att någon smart kod-knackare hade löst det beskrivna problemet på ett bra sätt, men tyvärr verkar det ju inte vara fallet.