Citat:
Ursprungligen postat av brianmolko
trodde folk att huset var ett museum ??
Det finns en bra bok om Sagerska Palatset som jag har läst, borde finnas på varje större bibliotek om inte annat. I den berättas historien om huset, och dess ombyggnad efter att staten köpte in det.
I vilket fall, bottenvåningen är för till för security och personal, våningen en trappa upp (fd ägarens bostadssvit) är gästvåning, ex vis när utländska statsmän kommer på besök så blir dom inkvarterade där. Våningen två trappor upp är den enorma representationsvåningen, och används just för representation. Vindsvåningen är själva statsministerbostaden, och består av en (vid ombyggnaden således nybyggd) lägenhet i två plan om ca 150-160 kvm. Detta är den egentliga bostaden, och måste således ställas i ordning för varje ny statsminister som bosätter sig där.
Jag har därför svårt att tro att möblerna i fråga är några antikviteter eller tillhör representationsvåningen, utan tillhör det boskap som Persson använt sig av när han bott i huset.
Edit: Här kommer en bild:
http://www.city.se/ArticlePages/200604/20/20060420213119_City005/0420Sagerska.jpg
Vindsvåningen består av ett plan i rummen mot gatan, men två plan i gårdsflygeln. Jag har för mig att rummen mot gatan är vardagsrum, med kökets matplats mot gården, och sovrummen i gårdsflygeln. Sovrum i två plan således. Ska vi gissa att barnen Reinfeldt får sova högst upp? Det syns inte så bra på den här bilden, men samtliga fönster är svagt gröntonade pga av tjockleken. Ombyggnaderna inklusive dom tunga säkerhetsaspekterna gick på runt 100 miljoner kr.