Hej! Fick hem mitt cubensis grow kit i måndags 2014/01/14.
Dunkade i vatten på samma kväll och tömde det ca 14h senare, sedan dess har den stått i gaderoben i ca 26-27 grader, men har inte hänt något alls sen jag fick boxen? Det var redan lite mycelium på toppen av boxen när jag fick den, är det normalt?
Bör det inte börjat vuxit lite mer mycelium nu under dom 4 dagarna i gaderoben i 26-27 grader?
Har inte varit någe fukt i påsen alls,även mina spektakulära 26-27c , så har sprayat på lite destilerat vatten på insidan av påsen, så nu ligger det väl kanske 0.3dl vatten på botten av påsen.
Har min box står i lådan som följde med, har läst att det är bättre då dom brukar växa mer uppåt då.
Så såg den ut vid ankomst(Har precis fyllt den med vatten):
http://i41.tinypic.com/33xhl44.jpg
Såhär nu idag 4 dagar senare:
http://i44.tinypic.com/a48xtz.jpg
Såhär har jag den ståendes:
http://i42.tinypic.com/2w34xfa.jpg
Frigoliten för att göra det lite varmare, blev bara ca 24-25 utan den
Bör jag ta bort kartongen/frigoliten och låta dom stå direkt under lampan där? blir nog hyfsat varmt då också, men har hört att dom helst vill ha mörker under inkubationstiden?
Detta är min första gång så är väldigt newbie innom detta! Har förövrigt varit väldigt sterill när jag hållt på med boxen, alltid använt alcogel osv, och försökt att inte andas emot boxen.
Tacksam för alla svar.
MVH vampen