Jag som alltid har tycks att nazisterna var blådårar, men vänstern slår ju precis allt. Totalt intoleranta oresonabla psykfall. - Vad är det för droger ni tar?
Vänsterautonom extremism har på senare tid varit så allvarlig att man kan tycka att det är dags för mer än att bara samla polisen (och låta dom få stenar kastade på sig) när det händer saker... kanske dags att arbeta preventivt?
Det finns väl inga vänsterextrema ännu som hamnat i fängelse för sina politiska aktiviteter? Kanske hög tid för det...
Israels krig i Gaza var sjukt och oförsvarbart, givetvis. Dock inte någon tennis-spelares fel...!
__________________
Senast redigerad av Tethyr 2009-02-27 kl. 22:08.
Anarkister är inte vänster, och de är framförallt inte arbetarklass. De är och har alltid varit arbetarrörelsens objektiva fiende. Så var snäll och klumpa inte in AFA i "vänstern", det blocket är reserverat till en grupp med en hel del vettiga människor.
Jag hoppas att polisen gör sitt jobb denna gången.
När det gäller judar så kommer man naturligt vis inte dalta med demonstranter på något sätt. Dock förmodar jag att polisen kommer inta en mer passiv inställning under morgondagens demo i Rosengård.
Ni glömmer att AFA-barn kommer från fina familjer som är kompisar med fina politiker som då styr poliserna.
Måste jag nämna den där Gustav Feuk-personen som kommer från en familj som har råd att köpa villor för 7.5 miljoner i Höllviken (fina fina fina+++ delen av Skåne)? Tror ni hans föräldrars status inte hade något att göra med att han frikändes från Rosengårdskravallerna i december?
Oavsett, AFA, rikemansbarnen, är väl skyddade från att behöva stå för sina brott. Därför fälls så många "högerextremister": de kommer från fattiga familjer som inte kan muta folk till höger och vänster.
Think about it. Hur många kommunister kommer ni på har fällts för brott, och hur många låtsasnazister har gjort det för samma brott?
"Det israeliska laget har en egen säkerhetsdelegation med sig. Den har framfört att de vill beväpna två av sina vakter med handeldvapen, något som hittills inte godkänts av myndigheterna.
Enligt Håkan Jarborg Eriksson har israelerna varit kritiska mot det beslutet och frågan kan till slut hamna på regeringens bord.
- I Sverige har man bestämt sig för hållningen att inte tillåta andra säkerhetstjänster att vara beväpnade. Det kan uppstå situationer där man inte vet vem som avlossar vapen och där man tvingas skjuta verkanseld mot de israeliska säkerhetsmännen.
- Vi kommer att förvissa oss om att de inte är beväpnade."