2023-12-20, 15:18
  #313
Medlem
Slottsherres avatar
Linda Erkelius (1960-2017).
Författare, översättare.
Skrev 2003 den brutala, självbiografiska romanen Kanske i morgon om sitt alkoholmissbruk.
Maken till självdestruktivt drickande har sällan skildrats i svensk litteratur.
Tyvärr blev det hennes sista bok, men hon fortsatte att översätta. 2017 tog hon sitt liv.
Hennes dotter, den begåvade konstnären Fanny Erkelius, gjorde en uppmärksammad utställning om traumat efter mammans självmord.
Citera
2024-02-13, 18:34
  #314
Medlem
Ördögs avatar
Harri Kaasalainen (1930-1967)
Finsk poet. Född i Kexholm, arbetade först som försäljare, bland annat av skor. Gav 1955-65 ut fyra diktsamlingar och en pjäs. Av diktsamlingarna anses den sista, Nootti (Noten), vara bäst.
Kaasalainen var 1961-63 anställd som litterär chef vid förlaget Kustannus Oy Lehmus, och därefter, 1963-67, som dramaturg vid Finlands Rundradio. Han redigerade också en rad samlingar anekdoter.
Kaasalainen sköt sig själv med pistol den 11 augusti 1967, tre år efter att hans hustru gjort samma sak.
Jag vet inte om hans lyrik finns tolkad till andra språk.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Harri_Kaasalainen
https://www.lappeenranta.fi/fi/kulttuuri-ja-liikunta/kirjasto/aineistot/carelica-kotiseutukokoelma/carelica-kirjailijat/kaasalainen-harri
__________________
Senast redigerad av Ördög 2024-02-13 kl. 18:36.
Citera
2025-06-25, 16:25
  #315
Medlem
Ördögs avatar
Colin Ross (1885-1945)
Österrikisk journalist, reseskildrare, filmmakare och föreläsare. Gjorde under 1920- och 30-talen långa resor runtom i världen, som erbjöd stoff till böcker och dokumentärfilmer. Åtminstone en av böckerna, Världen i vågskålen, kom ut i svensk översättning 1936.
Ross var motståndare till demokratin, verkade från och med 1933 tämligen öppet som propagandist för Hitler, och blev medlem i nazistpartiet 1941. Enligt dem som kände honom var han dock främst en politisk opportunist, och som de länkade tidningsartiklarna nedan utvisar, verkar han ha umgåtts med paneuropeiska idéer. Han ska ha varit en av de få författarna under Hitlers regim - vid sidan av bland annat Sven Hedin - som kunde uttala sig mot judeförföljelserna utan att råka illa ut. Det berodde på att hans nära vänskap med Henriette von Schirach, som var Hitlerjugend-ledaren och Wien-gauleitern Baldur von Schirachs fru och även dotter till Hitlers fotograf Heinrich Hoffmann.
Tillsammans med sin fru begick Ross självmord vid Walchensee söder om München i Tredje rikets sista ögonblick den 29 april 1945.

https://en.wikipedia.org/wiki/Colin_Ross_(writer)
http://colinrossproject.net/
https://www.projekt-gutenberg.org/autoren/namen/rossc.html

Colin Ross (Hufvudstadsbladet 30.03.1930)
https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/1832241?page=7

Teknikens väg till Gud (Nyland 17.10.1936)
https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/2216665?&page=4
https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/2216665?&page=8

Hypotesen om något (Studentbladet 24.10.1936)
https://digi.kansalliskirjasto.fi/aikakausi/binding/856489?&page=13

Två tidsstudier (Östnyländsk Ungdom 01.12.1936)
https://digi.kansalliskirjasto.fi/aikakausi/binding/915849?&page=11

Paneuropa i ny gestalt? (Hufvudstadsbladet 21.09.1946)
https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/2279470?&page=4
__________________
Senast redigerad av Ördög 2025-06-25 kl. 16:44.
Citera
2025-11-26, 16:01
  #316
Medlem
Ördögs avatar
Dorothy Edwards (1902-1934)
Walesisk författare, socialist, nationalist, vegetarian med mera. Gav ut novellsamlingen Rhapsody (1927) och kortromanen Winter Sonata (1928), och hälsades som en uppgående stjärna. Kom i kontakt med David Garnett och Bloomsbury-gruppen, men tvingades inse att hennes provinsiella härkomst mest väckte löje och förakt i London. Begick självmord genom att kasta sig framför ett tåg nära stationen i Caerphilly den 5 januari 1934. Hennes sista meddelande lydde: I am killing myself because I have never sincerely loved any human being all my life. I have accepted kindness and friendship and even love without gratitude, and given nothing in return. Var under långa tider helt bortglömd, men har sedan 1980-talet uppmärksammats allt mer.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dorothy_Edwards_(Welsh_novelist)
https://www.culturematters.org.uk/mutiny-dorothy-edwards-and-j-stitt-wilson/
https://biography.wales/article/s-EDWA-DOR-1903
https://walesartsreview.substack.com/p/staging-dorothy-edwards
https://collections.reading.ac.uk/special-collections/collections/edwards-dorothy-writer/
https://www.thresholdsarchive.org.uk/the-tragedy-of-dorothy-edwards/
https://www.walesonline.co.uk/whats-on/arts-culture-news/welsh-novelist-seemingly-destined-greatness-25718943

Erkki Salomaa (1917-1971)
Finsk politiker, fackföreningsman och forskare, verksam inom det finska kommunistpartiets (FKP) så kallade majoritetsflygel. Började som byggnadsarbetare, avancerade via fackligt arbete och studier, blev omsider magister i samhällsvetenskaper. Var 1960-66 rektor för den kommunistiska folkakademin Sirola-institutet utanför Tavastehus. Författade flera verk om den finska arbetarrörelsens och fackföreningsrörelsens historia, en bok om Sveaborgsrevolten 1906 med mera.
Fördömde likt flera andra finska majoritetskommunister skarpt den sovjetiska invasionen av Tjeckoslovakien 1968. Blev för den skull utsatt för en systematisk förtals- och mobbningskampanj från Moskva och FKP:s sovjettrogna minoritet, "taistoiterna" (han beskylldes bland annat för att vara CIA-agent). Började dricka och käka psykmediciner. Hängde sig i en kolonistuga i Marudd i östra Helsingfors den 11 november 1971. På en bit tapet hade han skrivit en korthuggen förklaring, Jag orkar inte mer, samt en vädjan til frun Anna-Liisa att hon skulle fostra deras 11-årige son till en ordentlig människa.
https://en.wikipedia.org/wiki/Erkki_Salomaa
https://www.ku.fi/artikkeli/3798744-erkki-salomaa-oli-rehellinen-poliitikko
https://www.kulttuurivihkot.fi/jutut/201201lehdet.html
__________________
Senast redigerad av Ördög 2025-11-26 kl. 16:32.
Citera
2026-03-26, 10:02
  #317
Medlem
Ördögs avatar
Sue Kaufman (1926-1977)
Författare, mest känd för Diary of a Mad Housewife från 1967, som 1970 blev film med Carrie Snodgress I huvudrollen. Led av depression, och hoppade den 25 juni 1977 ut genom fönstret i sin lägenhet på artonde våningen. (Hennes sista roman hette Falling Bodies). Den tokiga hemmafruns dagbok blev en framgång världen över, men verkar inte ha översatts till svenska.
https://en.wikipedia.org/wiki/Sue_Kaufman
https://en.wikipedia.org/wiki/Diary_of_a_Mad_Housewife
https://jwa.org/encyclopedia/article/kaufman-sue
https://jewishcurrents.org/diary-of-a-mad-housewife
https://www.thresholdsarchive.org.uk/author-profile-sue-kaufman/
https://mirabiledictu.org/2014/02/15/how-to-be-an-american-woman-sue-kaufmans-falling-bodies/
https://eriklerouge.blogspot.com/2006/06/diary-of-mad-housewife-sue-kaufman.html
https://eriklerouge.blogspot.com/2008/12/life-and-death-of-sue-kaufman-update.html
https://alastensas.com/escrituras/sue-kafman-diario-de-un-ama-de-casa-desquiciada/
__________________
Senast redigerad av Ördög 2026-03-26 kl. 10:17.
Citera
2026-03-27, 16:19
  #318
Medlem
mjukmjukares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Camberwell
I vid bemärkelse att betrakta som författare:

Walter Benjamin (1892-1940). Morfinöverdos på ett hotellrum vid den fransk-spanska gränsen på flykt undan nazismen. Troligen självmord, trots att han begravdes i vigd jord på en romersk-katolsk kyrkogård (i sig märkligt eftersom han var jude).

Sigmund Freud (1856-1939). 21 mg morfin.


Citat:
Ursprungligen postat av zizacon
lite ironiskt att den som ska hjälpa självmordsbenägna människor tar livet av sig..
1939 får man misstänka att det hade med nazismen och andra världskriget att göra..eller var det nåt annat...Var Freud jude , har nåt svagt minne av nåt sånt..

Lite sent svar ….
Tveksamt om Freud är att placera i kategorin Litteratur? Men.

Sigmund Freud begick inte självmord.
Han led av långt framskriden muncancer och då han hade outhärdliga plågor fick han 1939, av läkare, hjälp med Assisterad Dödshjälp.


,
Citera
2026-03-27, 16:33
  #319
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mjukmjukare
Lite sent svar ….
Tveksamt om Freud är att placera i kategorin Litteratur? Men.

Sigmund Freud begick inte självmord.
Han led av långt framskriden muncancer och då han hade outhärdliga plågor fick han 1939, av läkare, hjälp med Assisterad Dödshjälp.


,


Ja, det är svårt att dra en gräns, men det gäller ju fler här i tråden isåfall. Äldre människor som inte har långt kvar. Ska man kalla det 100% självmord, 40% självmord el. vad?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in