Citat:
Ursprungligen postat av Nazipolizei
hmm, vad är det ether används till och eftersom det är lagligt var kan man lättast få tag i det? kostnad?
och det här med brandrisken är lite oroväckande imo, hur lång tid efter man inhalerat är det lugnt att röka, eller är det kanske bara farligt i samband med inhaleringen?
Det sägs att man kan få ether ur startgas, men det är inget som jag vet nått om. Jag har köpt mitt på apoteket. Nu är det ju min far som driver apoteket så jag har kunnat köpa grejer lite hur som helst där, om än att han vägrade ethern först. Men fråga på apoteket, säg att du ska ha det till frimärken (varför vet jag inte), men jag hittade en flaska ether på farsans jobb o frågade varför de hade den. Det var en kund som skulle ha den till frimärken. Så det kanske går att beställa, de har det iaf. inte hemma. Förvisso jobbar min pappa utomlands, så det kanske är andra lagar i Sverige.
Brandrisken ska man ta allvarligt på! Bensin, toluen, etanol m.m är märkta med "Mycket brandfarligt". Ether är märkt med "Extremt brandfarligt", dessutom tror jag det är märkt med texten: "Kan bilda explosiva peroxider".
Så om du ska sniffa ether o sen planerar att röka, se framför allt till att du har etherflaskan undanstoppad. Vänta gärna ca 5 minuter efter sista sniffningen, o använd bara ca 10-15 ml i taget.
Ett bra bevis jag fick att det är väldigt brandfarligt är när jag var liten (13-14 år), så hade vi snöbollskrig. Jag tog en snöboll hällde på lite eter o tände på, o kastade mot motståndarnas snöfort, ett j-vla eldklot blev det när den landade, men som snabbt slocknade.
Annars var jag ganska nervös när jag hade köpt ethern hos farsan o skulle köra hem i värsta sommarvärmen, AC:hade lagt av så det var ganska varmt i bilen. O ether kokar vid 36º. Stannade var 10:e mil o luftade flaskan!