Till för några veckor sedan hette forumet "
Nationalsocialism, fascism & nationalistiska ideologier" enbart "
Nationalsocialism". Då var det enkelt att dra gränsen för där passade varken Sverigedemokrater eller Nationaldemokrater in, men väl Nationalsocialistisk front. Nu är forumet lite bredare och kan ta in sådant som tidigare inte passade in, men även om SD säger sig vara nationella så ses de knappast som det av de "nationella" om ni förstår vad jag menar?
Sverigedemokraterna är i första hand ett inrikespolitiskt parti och ska behandlas som ett sådant. I media omskrivs de nästan bara eller tas in för debatter när invandringsfrågan debatteras, men faktum är att Sverigedemokraterna driver andra frågor än invandringsfrågan och då ska de inte förpassas till några utmarker så här i valtider. Jag antar att det också är tillåtet att diskutera partiet Feministiskt Initiativ i inrikespolitik för det är också ett inrikespolitiskt parti och jag tror heller inte att moderatorerna har något emot om någon publicerar en tråd om Nationalsocialistisk Front i inrikespolitikforumet då de faktiskt kandiderar i valet även om det vore minst lika riktigt att publicera detta i NS-forumet.
Sedan har frågeställningen en avgörande betydelse också. Folkpartiets inställning i feministiska frågor kan placeras i forumet för feminism eller i forumet för inrikespolitik. Antag att något parti vill förbjuda nationalsocialitiska grupperingar; ja då skulle en sådan tråd kunna placeras i såväl NS-forumet som i inrikespolitik som under censur och yttrandefrihet.
Många av våra forum går in lite i varandra och jag tror det vore ett dumt misstag att utesluta andra partier än riksdagspartierna ur forumet för inrikespolitik vilket ändå är vår stora arena för inrikespolitiska frågor. Feminsim, invandringspolitik och alkoholpolitik etc. är underfrågor till inrikespolitik och om trådskaparen vill diskutera detta under inrikespolitik så bör det vara okej utan att dessa trådar flyttas till några utmarker för särintressen.