Citat:
Ursprungligen postat av
SlowScarecrow
Jan Björklunds valreklam när han står och tittar på sin lågstadieskola som en jävla fågelholk. För det första visas knappt nånting av skolan - det som syns är ju fan gymnastiksalen! - som består av tre byggnader. För det andra maler han på om uppfostran av textilbarn som om det vore 50-talet igen och inte 2010-tal. Karln har ju ingen verklighetsförankring kvar!

Ja det är ytterligare en riktigt irriterande reklam. Textilbarn, vad är det? Barn till fattiga textilarbetare? Jag skiter förresten i vilket. Han är inget textilbarn längre, utan en falsk politiker som har noll verklighetsförankring.
Citat:
Ursprungligen postat av
Mikeyjames
Jag drar till med sossarnas valreklam då. Den med skolan där en ledsen tjej inte får hjälp när hon räcker upp handen. I slutet ger hon en värre rådjursblick än mästaren Reinfeldt som är så sjukt jävla creepy

Yes, den är jobbig. Jag härmar alltid ungen, högt och ljudligt i min ensamhet i tv-soffan, för att hon har lite lustig dialekt.
Edit: Är det typ inte Farbror Barbro-dialekt förresten?