2026-10-25, 16:06
  #1
Medlem
miltonNorrs avatar
Citat:
Publicerad: I dag 14.56
Sedan regeringens skärpta regler trädde i kraft den 1 september har antalet brottsåtalade som riskerar utvisning ökat med sammantaget 242 procent i Stockholm, Göteborg och Malmö. Det rapporterar DN.
Från rättsväsendet lyfts flera farhågor, bland annat om att rättegångarna även för enkla brott kommer bli mer utdragna när underlag från Migrationsverket ska tas in. Migrationsminister Johan Forssell (M) är dock nöjd med utfallet.
– Hela bakgrunden till detta är brottsofferperspektivet. De utvärderingar vi har sett av hur det fungerade tidigare är det provocerande få domslut som faktiskt har lett till utvisning, säger han.

https://omni.se/kraftig-okning-av-antalet-utvisningsyrkanden/a/BMaPq9

Det verkar som att vi har en övergångsregering som fortsätter att leverera.
Citera
2026-10-25, 16:09
  #2
Medlem
Onanikrems avatar
Mycket bra! Gäller bara att genomföra utvisningarna också. ”Man ska inte sälja skinnet förrän björnen är skjuten.”
__________________
Senast redigerad av Onanikrem 2026-10-25 kl. 16:23.
Citera
2026-10-25, 16:31
  #3
Medlem
liapunov13s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onanikrem
Mycket bra! Gäller bara att genomföra utvisningarna också. ”Man ska inte sälja skinnet förrän björnen är skjuten.”

Sedan finns det en annan lagstiftning som säger att man ska sitta inlåst tills utvisningen verkställs. Så även om det tar tid att utvisa dem, bidrar faktumet att de sitter i buren tills utvisningen verkställs till ökad säkerhet.

https://www.expressen.se/kronikorer/fredrik-sjoshult/goda-nyheten-snart-kan-utvisningsdomda-lasas-in/
Citera
2026-10-25, 19:09
  #4
Medlem
242 procent, och det bara i storstäderna, är en betydligt lägre ökning än de 600 procent utredaren förutspådde totalt i hela landet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in