Citat:
Ursprungligen postat av
Grovyle
Det kan inte bara vara jag som tänkt på detta?
Känner ni igen er? Vad tycker ni om glöd/led lampor?saknar ni ljuset förut?
Jag minns hur mysigt en kvällspromenad i "mörkret var förut(2010ung) lamporna blända inte och lyste inte upp allt som en strålkastare som dagens lampor gör. Färgåtergivningen är bara vit och själlös hos led.
Ja, Led är billigare å brandrisken är väl mindre, på stor bekostnad av mycket som vi inte tänker på
Glödlampor avger värme/rött, nära infrarött ljus(som solen senare på dagen,kvällen) som håller oss lugna och stör inte melatoninproduktionen till skillnad från LED som gör det med sitt blåa ljus(mer likt dagsljus).
Led lampor flimmrar också, vissa mer än andra men det har enligt forskning en viss effekt på vår mentala hälsa, vårat nervsystem uppfattar detta flimmrande vilket kan stressa oss.
Så om ni undrar varför stress, mental ohälsa ökar så har vi nu en till delförklaring..
Personligen HATAR jag dessa äckliga LED lampor.
Går man ut på en kvällspromenad, (höst, vinter)så känns det som att det är dag för att det är så äckligt j*la ljust, LAMPORNA BLÄNDAR och lyser upp allting som f*n. Är det bara jag?
Vilka STÄDER kan jag besöka där glödlampor fortfarande är i majoritet??
Nej, det är verkligen inte bara du! Jag har själv funderat på det här till och från i flera år, faktiskt ganska intensivt den senaste tiden. Vanliga glödlampor går ju knappt att få tag på längre, men jag tänker försöka byta ut LED-belysningen hemma mot glödlampor och se om jag märker någon skillnad.
Och precis som du säger tror jag att flimret från LED-lampor påverkar oss betydligt mer än många inser. Det finns ju redan forskning som visar hur ljus kan påverka kroppens celler och biologiska processer, även om det är svårt att säga exakt hur stora effekterna av just LED-flimmer är.
Och det där med kvällspromenaderna… Jag håller verkligen med! Man blir ju bländad överallt numera. Den där varma, mysiga känslan som fanns förr är som bortblåst. I stället är allt så förbannat skarpt, kallt och överbelyst. Det känns fan som att gå omkring i en dystopi, rent ut sagt.