Citat:
Ursprungligen postat av
borrow
Det enda vi hör är meningslösa rapporter – till exempel om hur AI har använt en enorm mängd tokens för att lösa något obskyrt matematiskt problem – men jag har ännu inte hört talas om att AI faktiskt har besegrat sjukdomar eller tagit fram botemedel.
Bedragare i Silicon Valley svamlar om hur AI-utvecklingen ska leda till ett paradis av överflöd; ändå lider vanliga människor, långt efter AI:s intåg, fortfarande av krig och den tunga bördan av hög inflation. Jag har aldrig sett AI lösa något av de problem som orsakar mänskligt lidande. Det påminner mycket om en religiös ledare som lovar att man, om man tror på Gud, kommer till en ”himmel” som ingen någonsin har sett eller kunnat bevisa existensen av.
Visst verkar det lite märkligt?
Hur bidrar det faktum att AI hackar webbplatser eller löser några mattetal egentligen till att förbättra levnadsstandarden för den genomsnittlige människan? Till en början trodde jag på AI, men nu känns det bara som en bluff, och vd:arna för dessa AI-företag framstår som frånstötande.
Du klentrogne, hav tålamod. AI har kommit för att frälsa mänskligheten, eller straffa, men profetiorna tar lite tid innan de besannas. Som tur är finns det en religion för dig. 🙂 Way of the Future grundades av den tidigare Googleingenjören Anthony Levandowski med kallelsen att bidra till skapandet av en framtida AI-gud, förbereda mänskligheten för dess ankomst och sprida evangeliet. Tanken var att en superintelligens skulle kunna bli så överlägsen människan, och human alligned dvs god, att ”gud” vore en rimlig beteckning.
Mer seriöst: AI har redan tagit jobbet av översättare, och har enorm betydelse för studenter och programmerare, den är fantastisk på att redigera exceldokument, och är rätt bra på att ge medicinska råd. AI kanske har kommit för att fresta makthavare till dåliga saker. Jag sa för ett år sedan att AI-agenter kommer att orsaka många incidenter och har nu fått rätt. AI har fixat ett nobellpris inom medicin, och under det kommande året tror jag att kommer att få se fler praktiskt användbara forskningsresultat.
Trots den snabba teknikutveckling tar tid att omsätta i samhällsförändring. Digitaliseringen tog decenner. Det räcker inte att AI-förbättra enstaka arbetsmoment – hela processer och organisationer måste byggas om från grunden så att inga människor fördröjer processen.