2026-10-18, 11:40
  #13
Medlem
Ulrik.Agrens avatar
En gammal hederlig smola (i Kalixtrakten) ska väl vara långfil och tunnbröd tror jag. Som barn, i södra Sverige, fick jag smola på filmjölk och knäckebröd av min norrländska släkting.
Citera
2026-10-18, 12:53
  #14
Medlem
”Sull”, havergrynssull med havregryn och brösull med tunnbröd. Knallsull, bitar av knäckebröd i mjölk och, gärna, lingonsylt(lynjebära). (Östra Jämtland)
Citera
2026-10-18, 13:03
  #15
Medlem
Ahh, en mjölkblöta med mycket smör och rå lök
Citera
2026-10-18, 23:40
  #16
Medlem
sykkelpumps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bimbodeluxe
Tunnbröd i djup tallrik, sirap och långfil åt vi i Norrland hos gamla släktingar när jag var lite. Kan sakna långfilen.
"Täte" efter tätört som används för att göra långfil, fick jag också hos mormor när jag var liten. Man sparade en skvätt i bunken och slog på mjölk och lät det stå så blev det ny långfil.
Citera
2026-10-18, 23:44
  #17
Medlem
sykkelpumps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Talking-Donkey
Farsan var den enda jag hört använda termen bryte eller kanske bryta och jag har aldrig sett någon äta det.
Farsan växte upp på landet i Ångermanland i en fattig familj 40 50tal.
Han åt det aldrig i Stockholm eller när vi bodde i Norrbotten. Men han pratade om det ibland, med en sorts kärlek.
Vi käkade bryta som mellanmål när jag var ung, har också rötter i Ångermanland. Hårt tunnbröd nerbrutet i mjölk och en sked jordgubbssylt.

Skulle absolut kunna tänka mig att äta det igen, men har sällan mjölk hemma i kylen nu för tiden.
Citera
2026-10-21, 21:40
  #18
Medlem
Sladdarens avatar
Tror jag åt det hos farmor och farfar för länge sen och är onekligen smaskens

https://www.land.se/recept/a/filbryta

Ska man ta en sked fil då med bröd och hjortronsylt och sen i samma tugga en bit rökt fläsk eller hur är upplägget ?
__________________
Senast redigerad av Sladdaren 2026-10-21 kl. 21:42.
Citera
2026-10-22, 03:01
  #19
Medlem
needAlifes avatar
Har bra med släkt i Norrland och är halv uppväxt på tunnbröd, Klimp, Palt, pösla och mycket annat men detta har jag ALDRIG hört talas om överhuvudtaget. Havregrynsvarianten låter ju som gröt fast med mjölk om den kokas upp. Tunnbröd i fil eller mjölk har jag aldrig testat. De äts ju lika bra separat så förstår inte riktigt poängen heller. Fil äter jag ganska ofta med en macka vid sidan om men inte nedsmulad.
Citera
2026-10-22, 03:03
  #20
Medlem
needAlifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bimbodeluxe
Tunnbröd i djup tallrik, sirap och långfil åt vi i Norrland hos gamla släktingar när jag var lite. Kan sakna långfilen.
Älskar långfil, den är överlägsen all annan fil. Men var ett tag sen jag åt det nu men är svårt att hitta ibland så verkar vara ganska få som gillar den antar jag.
Citera
2026-10-22, 08:43
  #21
Medlem
Vad jag vet är det bara Norrmejerier som tillverkar långfil numera.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in