Citat:
Ursprungligen postat av
freXer
Tja,
Fick i mig 400 mg koffein (pwo) idag tillsammans med min vanliga dos Elvanse på 60 mg, plus en tablett antibiotika (Azithromycin – det var 6 tabletter totalt och det här var sista idag) och Quetiapin. Nu känner jag mig sjukt stissig, hjärtat rusar och ångesten är på högsta nivå.
Har försökt undvika Atarax men tagit 2 stycken, och sedan tränat hårt på gymmet. Kollar nu min puls och har 116 i vilopuls med mitt Polar-armband.
Känner lite "håll" över hjärtat, men inte jättemycket. Vill också tillägga att jag bara har haft 60 mg Elvanse i en månad (hade 40 mg innan), och jag har även tränat på de här dagarna.
Vad är varningssignaler? Vet att jag borde lyssna på kroppen och att jag gör fel.
Det är bara interaktion mellan Azithromycin och Atarax, (samt
eventuellt mellan Elvanse och Quetiapin men det senare har din läkare värderat så fortsätter det ska du bara ringa din dr och rådgöra). Bra att du fick i dig antibiotikan. Gissar att det klingat av nu?