Citat:
Ursprungligen postat av
JaBaDaBaDoo
De är lätt att vara en Flashback läkare nuförtiden när AI finns se nedan.
Varför vissa aldrig får huvudvärk
• Låg muskelspänning: Vanlig huvudvärk (spänningshuvudvärk) beror ofta på spända muskler i nacke, axlar eller käkar. Personer som har en naturligt avslappnad hållning och sällan gnisslar tänder slipper detta.
• Avsaknad av triggare: Många som slipper huvudvärk har en stabil vardag utan de vanliga utlösarna, som hög långvarig stress, sömnbrist eller synfel.
• Genetik och smärttröskel: Hur vi upplever smärta och hur känsliga blodkärl eller nerver i huvudet är styrs delvis av genetiska faktorer.
• Fysisk hälsa och rörelse: Regelbunden rörelse motverkar stelhet i överkroppen som annars kan sprida sig upp mot huvudet.
Känner mig rätt stel till och från men gnisslar inte med tänderna.
Stabil vardag, nja skulle placera mig på 6/10 (juriststudent) kombinerat med deltidsjobb, stress är jag tyvärr beroende av men ingen direkt sömnbrist, kanske för att att schemat som student är väldigt flexibelt men pluggar i snitt ca. 10 timmar/dag. Ibland glömmer jag till och med bort att äta.
Genetik ingen koll på, men upplever att jag har väldigt hög smärttröskel.
Fysisk hälsa - Sysslat med kampsport och normalt "underhållsarbete"/gympass. Dessvärre har de inte varit så mycket annat än promenader och löprundor de senaste halvåret.
Citat:
Ursprungligen postat av
VoktorDodka
Det finns såklart inga belägg för det men en gång på 80-talet var vi några som hade denna diskussionen och kunde enas om att korkade personer hade betydligt mindre ont i huvudet än dom som inte var helt bakom flötet. På flashback finns nog många som aldrig har hvdvrk.

Jag vet inte om jag är bakom flötet men skulle ändå säga att jag är ganska smart
Citat:
Ursprungligen postat av
Smekarn87
Jag har kanske haft huvudvärk 2 gånger. Men är övertygad om att snuset gör att jag slipper det.
Aldrig snusat. Men vad är det du snusar om man får lov att fråga? Kanske finns det något vetenskapligt stöd/ämne som hämnar huvudvärk.