Citat:
Ursprungligen postat av
Galejan
Det kan inte bero på att det är en russofob konspirationsteori? Jag har svårt att tro att västerländsk massmedia annars skulle hålla något som kunde skada Ryssland hemligt, om det inte vore så att just den här galenskapen är så vansinnigt fnoskig att den inte går att spinna med trovärdighet.
Och nej, det var inte exakt såhär det gick till 2020. Det var faktiskt precis tvärtom. Västerländsk massmedia spred medvetet filmer på hur kinesiska människor bara ramlade omkull i offentliga miljöer. Syftet var att få ut narrativet om den här nya hemska okända saken som verkade spridas. Det fanns nämligen ett nyhetsvärde i att sprida skrämselpropaganda som visade människor kollapsa i tunnelbanan. Det saknas här, eftersom hela idén om att Ryssland ska ta över världen genom att sprida pesten är galen på ett sätt som inte går att göra rubriker på med mindre än att själv framstår som Pasaakivi.
Helt i början på 2020, eller möjligen 2019 läste jag om författaren Dean Koontz bok från 90-talet om pneumoniaviruset Wuhan400.
Samma bok så att säga kom också ut 1981, samma författare bara under pseudonymet Leigh Nichols, viruset kallades Gorki400 (eller Gorkij) och huvudpersonerna hade ryssiska namn istället för kinesiska.
Några månader senare började man förstå lite mer om dessa scams om vaccin och virus, och sammanhang med depopulation, ekonomisk kris, great reset osv. Det hjälpte naturligtvis at man några år innan hade fått lära om dom kriminella som opererade inom medicin och vaccin branchen m.m.
I dag finns många artiklar om Koontz två versioner av denna bok.
https://www.histo.cat/premsa/Hoax-or-not-hoax-Dean-Koontz-1981-Gorki-400..-1996-Wuhan-400