2026-10-14, 20:57
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dickachu
Ok varför övergav du idén i TS på en gång då?

För att någon redan vibekodat upp det åt mig

Då tar jag deras vibekodade program lägger till lite mer vibekodade saker så slipper jag köra från början. Så finns några hundra användare. Någon som löser buggar etc.

Eller kanske är ojuste att säga att hela https://www.accounted.se/ är vibekodat men kollar man deras git ger det intryck av mycket AI.
__________________
Senast redigerad av Grisbondesson 2026-10-14 kl. 20:59.
Citera
2026-10-16, 20:45
  #26
Medlem
Jag använder jolenesverige.se, vet inte hur länge de funnits men verkar vara ganska nytt då det mesta sker via AI-chatt. smidigt för mig och billigt jämfört med jättarna

Citat:
Ursprungligen postat av Grisbondesson
Jag betalar flera tusen för min bokföring via ett online bokföringssystem där jag ändå måste göra typ allt själv.

Räknade ut att vilket man än väljer så kommer man inte undan. Blir flera tusen per år (räknar utan moms) om man har några anställda och skickar lite fakturor.

Lundify: 7000
Bokio: 8 000
SpeedLedger: 9 000
Fortnox + Årsredovisning Online: 10 000
Spiris Växa: 11 000

Kan man inte låta codex eller Claude bara vibe koda ihop ett eget bokföringsprogram som man kan använda och spara pengar. Visst 10 tusen är inte hela världen men ändå blir ju 100 tusen på några år.

Vad är problemet egentligen?
Citera
2026-10-16, 20:59
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grisbondesson
https://www.accounted.se/

Vad är haken här då? Helt gratis och öppen källkod. Jag kan koppla min egen agent. Kan sätta upp en egen server köra själv. Blir helt gratis för mig för jag har allt det som behövs.
Accounted är redan vibe kodat i Claude så du slipper spendera tokens!
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in