Citat:
Ursprungligen postat av
Nisse Gandhi
Jag blir inte klok på hennes arbete och utbildning.
Är hon utbildad läkare,men arbetar som sjuksköterska?
Det vanliga är väl att en sjuksköterska vidareutbildar sig till läkare.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tintin257
Ja, hon är utbildad läkare och jobbade tidigare på bl a SÖS men jag tror att hon slutade där för cirka 10 år sedan. Nu jobbar hon som sjuksköterska på en skola.
Kan ju finnas många anledningar till att man gör omvänd karriär.. Mer tid för familjen, att man inte klarar pressen och stressen, att man förlorat sin legitimation mm mm..
Citat:
Ursprungligen postat av
Nisse Gandhi
Jag blir inte klok på hennes arbete och utbildning.
Är hon utbildad läkare,men arbetar som sjuksköterska?
Det vanliga är väl att en sjuksköterska vidareutbildar sig till läkare.
Ja, det vanliga är att en sjuksköterska läser vidare till läkare.
Man tänker kanske att någon som genomgått en läkarutbildning också vill arbeta som läkare, men för några kanske läkaryrket visar sig vara för stressigt, för krävande.
Vet inte om den misstänkte 2026 är anställd inom elevhälsovården (eller om det är en tidigare anställning?). Men det är ju en helt annan typ av arbetsmiljö och arbetsuppgifter jmf med vad många läkartjänster handlar om. Hon kanske inte pallade stressen? Hon kanske arbetar på deltid inom elevhälsovården?
Någon i tråden har spekulerat om den misstänktas inkomstnivå.
Och precis som Tintin skriver: man kan ha förlorat sin legitimation. Alternativt fått en varning och sen tappat självförtroendet.
Har för övrigt sett uppgifter om att personen (för ett antal år sen) ska ha varit sjukskriven en del. Vill undvika att gå in mer på det i nuläget. Har personen drabbats av psykosliknande tillstånd och knappt vet vad hon gör/har gjort så kan det finnas skäl att avvakta lite.