2026-10-08, 11:05
  #1
Medlem
Topplocks avatar
Jag startade upp en ny dator men valde ingen pinkod.
Nu när jag startar datorn igen så kräver windows en pinkod.
Jag har försökt flera gånger med glömt pinkod och att den ska skicka kod till min mail men inget händer?
Någon som vet hur jag kan göra för att komma åt min pinkod?
Citera
2026-10-08, 11:17
  #2
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Topplock
Jag startade upp en ny dator men valde ingen pinkod.
Nu när jag startar datorn igen så kräver windows en pinkod.
Jag har försökt flera gånger med glömt pinkod och att den ska skicka kod till min mail men inget händer?
Någon som vet hur jag kan göra för att komma åt min pinkod?


Det första du bör göra är att kontrollera din skräppostmapp via en mobil eller annan dator. Koden hamnar ibland där. Se också till att datorn är ansluten till internet. Om den inte har kontakt med Wi-Fi kan Windows inte verifiera kontot eller skicka koden. Du kan kontrollera nätverksikonen längst ner till höger på inloggningsskärmen.

Om inget mail dyker upp kan du försöka starta datorn i felsäkert läge för att återställa inloggningen. Du gör detta genom att hålla in Shift-tangenten samtidigt som du klickar på Ström-ikonen på inloggningsskärmen och väljer Starta om. Håll Shift intryckt tills du ser en blå skärm med alternativ. Där väljer du Felsök, sedan Avancerade alternativ, och därefter Startinställningar. Klicka på Starta om och tryck på tangenten 4 eller F4 när listan visas för att starta i Felsäkert läge.

Väl inne i felsäkert läge startar datorn med minimala drivrutiner. Ofta kan du då logga in med ditt vanliga Microsoft-lösenord istället för PIN-kod. Om du lyckas komma in går du till Inställningar, väljer Konton, och klickar på Inloggningsalternativ. Där kan du ta bort den befintliga PIN-koden och skapa en ny. Du verifierar att detta fungerat genom att starta om datorn normalt och kontrollera att den nya koden godkänns.

Om du inte kommer in i felsäkert läge finns det ett annat alternativ på den blå menyn under Avancerade alternativ som heter Systemåterställning. Med det verktyget kan du återställa datorn till en tidpunkt precis innan detta problem uppstod.

Skulle inget av detta fungera på en helt ny dator är den snabbaste och renaste lösningen att göra en återställning av datorn från samma blå meny. Välj Felsök och sedan Återställ den här datorn. Du kan välja att behålla dina filer, och därefter får du gå igenom den första konfigurationen igen där du noggrant väljer lösenord eller PIN-kod på nytt.
Citera
2026-10-08, 11:26
  #3
Medlem
JaBaDaBaDoos avatar
De är därför som jag hatar pinkod och har inga alls när man startar en dator.Tips för att slippa detta.

Klicka på Start-menyn och öppna Inställningar
Gå till Konton > Inloggningsalternativ
Avmarkera alternativet "För förbättrad säkerhet, tillåt endast Windows Hello-inloggning för Microsoft-konton på den här enheten"
Klicka på PIN, klicka på Ta bort PIN > använd lösenordet för ditt Microsoft-konto.

Tryck på Windows-tangenten + R och skriv netplwiz

Välj din användare och klicka sedan avmarkera alternativet "användaren måste ange ett användarnamn och lösenord för att använda den här datorn"
Om den redan är avmarkerad, markera rutan, klicka på tillämpa och avmarkera den igen.

I fönstret som visas måste du ta bort användarnamnet och fylla i din Microsoft-e-post.
För lösenordet måste du ange lösenordet som används för ditt Microsoft-konto (om det är felaktigt fungerar det inte), klicka sedan på OK > OK.


Du kan göra detta som medlemmen ovan skrev, att du går in på felsäkert läge och tar bort helt och hållet om du vill..
Citera
2026-10-08, 17:30
  #4
Medlem
Har råkat ut för att glömt koden på min dator för många år sedan, jag var helt utlåst.

Jag googlade problemet och hittade då en tråd någonstans om detta.

Där svarade en IT snubbe som hade hand om hundratals datorer på något företag, gör bara så här...

Tyvärr minns jag inte hur, men det hade kanske inte hjälpt på dagens datorer och OS i alla fall.

Men han hade något sätt att komma runt problemet, inget svårt alls.
Han sa att inte fan kunde han hålla reda på hindratals pinkoder till lika mångs datorer.

Jag kom i alla fall in i min dator med hans lösning.
Så det finns nog sätt som det talas tyst om kanske, sök på nätet...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in