Citat:
Ursprungligen postat av
EttTillKonto2
Jo, Hochstein har arbetat med lobbying vilket gör honom till lobbyist.
Helt irrelevant.
När skulle han ägnat sig åt lobbying? Du gav inga som helst bevis för någon lobbying, utan någon hade begärt ut hans deklaration (sådan som vi alla måste fylla i då vi jobbar i statens tjänst) och menade att det förelåg intressekonflikt.
Citat:
Ursprungligen postat av
EttTillKonto2
Economist analyserar Trumps och Harris framtida presidentskap. Economist förutser att Trump antagligen kommer ge Israel fria tyglar (vilket han också gjorde) medans Harris inte kommer tillåta krig mot Iran ("try to restrain its most dangerous actions") och kommer fortsätta med Bidens utrikespolitik.
Ja, men du tycker inte att det är märkligt att som bevis använda sig av en opinionsartikel som var skriven innan regeringsperioden? Magdalena Andersson hävdade väl 2022 att om Tidö skulle vinna valet skulle de avveckla demokratin. Ska jag då ta det som bevis för att Sverige idag är en diktatur?
Citat:
Ursprungligen postat av
EttTillKonto2
Vilken jävla "gängse bild"?! Alla som inte var födda bakom en sten fattade att Trump var Netanyahus lilla slyna. Att han skulle göra precis allt Israel beordrade honom till. Demokraterna är inte perfekta de heller men Harris är faktiskt inte en lika värdelös korrupt mutkolv som Trump visat sig vara.
Åsikterna om demokraterna är lite annorlunda om man traskar runt på deras lokala möten i USA än vad den är i Sverige.
Citat:
Ursprungligen postat av
EttTillKonto2
"Underkände"? Vad fan snackar du om? USA:s president har rätt att underteckna bindande internationella avtal. Iran följde av allt att döma avtalet till punkt och pricka. Sedan kom Trump och rev upp avtalet mellan USA och Iran eftersom hans husse Netanyahu ville det.
Normalt tecknas internationella avtal av Kongressen. Obama fick inget stöd för avtalet då det skulle leda till försämrade relationer mellan USA och Israel/gulfländerna. Så han tvingades istället utfärda avtalet som ett dekret som lätt kunde rivas upp av näste president.
Citat:
Ursprungligen postat av
EttTillKonto2
Du snackar i nattmössan. Trump drog USA ur JCPOA-avtalet men det efterlevdes ändå av Iran, Kina, Ryssland och EU under Bidens presidenttid. Bidenadministrationen insåg att sionisterna skulle göra allt i deras makt för att inte få honom omvald om han återupptog JCPOA-avtalet. Därför gjorde de inte det. Det handlade inte alls om Iran.
Läser du ens tidningar? Det var ju en sjujäkla snackis under Bidens tid vid makten om huruvida han skulle kunna övertala Iran att återansluta till avtalet....
https://thehill.com/homenews/administration/3558939-biden-says-u-s-wont-wait-forever-on-iran-to-return-to-nuclear-deal/
Citat:
Ursprungligen postat av
EttTillKonto2
Därför att Trump är Israels underhuggare! Är det så svårt att fatta? Hela hans kampanj finansierades genom stöd från AIPAC och från Adelson-familjens privata förmögenhet.
Jaha