Citat:
Ursprungligen postat av
Grobil
Det blir ingen skadestånd - eftersom idioten själv startade förloppet som ledde till att han blev beskjuten. Eget ansvar för sina handlingar etc.
Nonsens. Polisen har inget frikort att skjuta sönder folk bara för att ett förlopp har startat.
Det som talar helt emot polisen här är att personen stod blickstilla vilket innebär att det inte fanns något påbörjat angrepp och att det akuta hotet var över. Att i det läget avlossa hela tre skott utan att ens göra en verkanskontroll efter det första visar på ren panik. Dessutom struntade de helt i sin lagstadgade skyldighet att backa och deeskalera.
Att skjuta en stillastående människa är ett klockrent tjänstefel och övervåld eftersom skjutvapen aldrig får användas som ett straff. Staten kommer att få betala skadestånd till sista kronan eftersom det är polisen som har brutit mot lagen.