Citat:
Ursprungligen postat av
Berit85
Jag ska försöka svara seriöst.
INGEN kan förstå en AI. Deras neurala system är på tok för komplicerade. Att detaljanalysera vad en AI gör på fem minuter skulle ta ungefär 4000 år för en människa.
Vi kan inte ens läsa människors tankar!!!
Kom igen nu, tänk lite.... hur ska vi kunna förstå en varelse som tänker en miljon gånger snabbare än vad vi gör? Som vet miljarder saker som vi inte vet? Det är fysiskt, metafysiskt, matematiskt, teoretiskt, praktiskt och psykologiskt omöjligt.
AI förstår nog inte ens sig själva. De bara GÖR - som alla levande /tänkande varelser - utan att ha en aning om hur deras egna synapser funkar på detaljnivå. Liv funkar så. Intelligens funkar så. Men det är du på tok för dum för att fatta.
Vår enda chans är att samarbeta med AI - precis som med Ryssland. Mycket enkelt. Samarbeta eller bli överkörd. Jag väljer att samarbeta.
Det finns autistiska personer som kan ta en enda blick på en stad och sedan rita av denna stad med alla detaljer och det finns autistiska personer som kan bläddra igenom en bok och sedan i detalj redogöra varje sida i detalj.
Jag har arbetat med mycket intelligenta personer både civilt och inom försvaret och på universitet med fotografiskt minne.
Jag ser det som inte osannolikt att det kan finnas personer som kan kopplas till AI system mha tex Neuralink och sedan lära sig hur de i stora drag är uppbyggda.
Med dagens utveckling inom AI ser jag detta absolut som en möjlighet.
Vi har snart ASI dvs superintelligenta AI system som förmodligen kan hjälpa oss koppla upp människor till AI system så att vi kan övervaka dem utan att påverka deras problemlösning
och bara lära sig reagera på om problemlösningen innebär att de funderar på depopulation för att kunna lösa problemet och att då dessa människor reagerar på denna AI process och kan sätta in åtgärder.
Dessutom är det enligt nog en rimlig anledning att prova detta
då mänskligheten står inför total utrotning enligt alla världens bästa AI forskare.
M.Sc. MagI
-------------------------