Citat:
Ursprungligen postat av
skivspelare
Man undrar ju hur personer som gör så här många stölder tänker att dom ska klara sig? Stjäla ett paket och komma undan? Det är nog nära på riskfritt. Efter att ett paket "försvinner" så kommer man ju kanske inte bli misstänkt direkt, men det finns nog i bakhuvudet hos närmsta ledare. Men när paket nummer 2 och 3 "försvinner" på dom områden personen kör på, så ser man ju direkt ett mönster. Även om det sker under typ 6 månader så fattar man ju vad det handlar om.
Men tjuvar är ju inte kända som dom skarpaste

Givetvis vet de ju att då kommer åka fast men man gör det så sällan så det lönar sig ändå. Och böterna kan man ju mest bara skita i. Är först om man åkt dit många gånger som fängelse börjar komma in i bilden och då kanske de börjar kolla efter annan försörjning. kanske.
Har själv åkt dit för snatteri tre gånger men är samma 3 minuters samtal med polisen varje gång, aldrig ens behövt åka till domstolen. Boten kommer i brevlådan efter några veckor. Är en total lekstuga.