Citat:
Ursprungligen postat av
WordWarrior
När jag var en ung stut kring 14-20 år var jag tämligen tafatt i relation till det motsatta könet. Tjejer man förälskade sig i och/eller var kåt på gillade kaotiska bad boys med ADHD-diagnos. Jag är gift sedan länge och har vuxna barn med en fantastisk fru, men vad jag har noterat är att de senaste två åren så verkar många kvinnor ha blivit väldigt attraherade och intresserade av mig. Av en outgrundlig anledning. En nära kvinnlig bekant kring 35 år försökte förföra mig, jag tackade nej, trots att hon ser riktigt bra ut. Min sexualdrift och mitt testosteron är ändå på topp, och vaknar med bultade och stort morgonstånd i princip varje dag. Inga potenspiller involverade.
Det här gör mig lite konfunderad. Har inte genomfört några större livsförändringar de senaste åren, förutom mental träning, och satsning på kampsport, trots min ålder. Känner mig mer "grounded" och trygg i mig själv. Kvinnorna flirtar. Kollegor på jobbet, i affären, i kassan. Det här är ingen skryttråd, utan en ärlig förundran. Vad har helt plötsligt gjort mig så attraktiv i många fler kvinnors ögon, oavsett deras ålder?
Topic: min situation enligt tidigare beskrivning, och äldre män som fått en revival där kvinnor blir mer attraherade igen. Vad kan det bero på?
På den tiden fick de på sin höjd en MBD-diagnos (Minimal Brain Dysfunction).
Jag har noterat att män som inte såg särskilt mycket ut för världen när de var unga kan blomstra och se mycket bättre ut vid 50-60.
Det är som om de passar mycket bättre i ett gråsprängt hår. Om de ser välansade ut för övrigt.
Är det något sådant som hänt med dig?