Citat:
Ursprungligen postat av
cyally
Folk började skicka insändare till tidningen och undra varför de kysser deras röv hela tiden med alla reportage

Så det är ändå en ganska utbredd uppfattning att det går lite för långt med deras uppmärksamhetsbehov.
https://www.nwt.se/asikter/insandare/sluta-fjaska-i-media-for-stefan-holm-och-jessica-eriksson/
Det där är ju det definitiva kvittot på hur extremt trötta folk är på deras eviga linslusbeteende. När vanliga prenumeranter blir så provocerade att de sätter sig och skriver insändare till NWT om att media måste sluta fjäska för paret, då vet man att gränsen för vad folk står ut med är nådd för längesen.
Det finns en extremt utbredd uppfattning om att deras maniska bekräftelsebehov har gått helt överstyr. De har ju i princip behandlat lokalpressen som sin privata Instagram-feed. Att de dessutom livesände hela sitt bröllop minut för minut visar bara hur verklighetsfrånvända de blivit i sin lilla bubbla.
Det är precis den här typen av fejkad, sönderfjäskad fasadmiljö som har gjort Stefan Holm så mentalt sliten och skör. När man har vant sig vid att lokalmedia agerar personliga hejaklackar och skriver snyftartiklar om minsta lilla grej, så klarar man väl till slut inte av att möta den verkliga världen. På takbaren fanns det inga ryggradslösa lokalredaktörer som kunde skydda honom, och då räckte det med ett åtta år gammalt skämt för att hela den uppblåsta kändisbubblan skulle spricka med ett strypgrepp.